Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bělehradě burácela vojenská přehlídka, dorazil ruský premiér Medveděv

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
Foto: kremlin.ru

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes u Bělehradu zúčastnil vojenské přehlídky uspořádané k 75. výročí osvobození srbské metropole sovětskými a jugoslávskými vojáky od nacistů. Jeho návštěva ilustruje úzké vztahy mezi Ruskem a Srbskem.

Moskva pomáhá Srbsku posílit armádu, třebaže Bělehrad formálně usiluje o členství v EU, uvedla agentura AP.

Dmitrij Medveděv spolu se stovkami lidí a čelnými srbskými politiky zhlédl na vojenském letišti u Bělehradu protiteroristické cvičení a posléze přehlídku vojáků, bojových vozidel, zbraní, vrtulníků a stíhaček.

Ruský premiér bude jednat se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem i premiérkou Anou Brnabičovou. Na speciálním zasedání promluví i před místním zákonodárci.

Srbsko nevstoupilo do NATO, zčásti kvůli leteckým útokům aliance, které přiměly v roce 1999 Bělehrad ke stažení jeho jednotek z tehdejší srbské provincie Kosovo. "(Srbsko) dokáže samo bránit své nebe, svou zemi i svůj lid," řekl dnes Vučić.

Bělehrad, který usiluje o členství v Evropské unii, je de facto jediným současným spojencem Moskvy na Balkáně. Kromě něj si Rusko vliv udržuje už jen v Republice srbské, která je jednou ze dvou entit Bosny a Hercegoviny. Ze států bývalé Jugoslávie jsou Slovinsko, Chorvatsko a Černá Hora členy NATO, zatímco Severní Makedonie do ní vstoupí v nejbližší době.

Témata:  Dmitrij Medveděv Srbsko Armáda Srbsko Aleksandr Vučič Rusko

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy