Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidenti Srbska a Kosova jednali v Bruselu, kvůli "výhrůžkám" se spolu nesetkali

Vlajka Kosova
Vlajka Kosova
Foto: Pixabay

Brusel - Prezidenti Srbska a Kosova Aleksandar Vučić a Hashim Thaçi dnes v Bruselu jednali o řešení dlouholetého kosovského problému, spolu se ale nesetkali, jak bylo plánováno. Není jasné, zda budou rozhovory Bělehradu a Prištiny vůbec pokračovat, řekl podle srbské agentury Tanjug novinářům srbský vyjednavač Marko Djurić. Vučić řekl, že setkání s Thaçim odvolal kvůli nedávným "výhrůžkám a podvodům" Kosova.

Oba prezidenti se každý zvlášť setkali s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, která rozhovory zprostředkovává. Mogheriniová poté v prohlášení uvedla, že potíže v rozhovorech týkajících se bývalé jihosrbské autonomní oblasti obývané silnou srbskou menšinou přetrvávají.

Vučić a jeho kosovský protějšek Thaçi v poslední době naznačovali možnou výměnu území, ale nepřímo a velmi opatrně - s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem. Hlava Srbska plánuje v neděli oznámit svůj již dlouho slibovaný plán řešení problému vztahů Srbska s Kosovem. V zásadě se ale neví, jaká je Vučičova konkrétní představa.

Většinou Albánci osídlené Kosovo vyhlásilo jako poslední z území kdysi ovládaných z Bělehradu svou nezávislost v únoru 2008, Srbsko však odtržení své jižní provincie nikdy nepřijalo. Úvahy o výměně území ale narážejí na odpor, a to nejen v Evropské unii, ale také u značné části albánské i srbské politické scény. Nesouhlasí s tím ani velmi vlivná srbská pravoslavná církev.

Témata:  Hashim Thaçi Kosovo Srbsko Aleksandr Vučič

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy