Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je ve hře rozdělení Kosova? Údajně probíhají jednání

Vlajka Kosova
Vlajka Kosova
Foto: Pixabay

Priština - Kosovský prezident Hashim Thaçi, albánský premiér Edi Rama a představitel makedonských Albánců Ali Ahmeti spolu údajně hovořili o rozdělení Kosova.

K jednání se sešli v Tiraně poté, co Rakousko navrhlo, aby sever Kosova dostal autonomii. Kosovský novinář a politik za vládní Demokratickou stranu Kosova Berat Buzhala na svém facebookovém profilu napsal, že mezi uvedenými třemi představiteli existuje "dohoda, která změní hranice Kosova". Jejich "scénář nezmění hranice jiných států, nýbrž pouze hranice Kosova", tvrdí Buzhala.

Kosovský zpravodajský portál GazetaExpress napsal, že do diskuse o rozdělení Kosova se údajně zapojilo i Řecko, respektive že ji podporuje ministr zahraničí Nikos Kotzias. Podle tohoto webu je Thaçi nyní v Bruselu na schůzce věnované rozdělení Kosova.

Zásadně proti rozdělení Kosova je předseda vlády Ramush Haradinaj. Podle kosovského média Koha ditore Haradinajův poradce důrazně popřel, že by se premiér někdy takových rozhovorů zúčastnil.

Nicméně deník Koha ditore tvrdí, že myšlenka rozdělení Kosova, s níž po válce koncem 90. let přišli vysocí srbští představitelé, se v debatách evropských politiků aktualizovala.

Témata:  Kosovo Hashim Thaçi Albánie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.