Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kosovo a Černá hora podepsaly dohodu o podobě hranic

Vlajka Kosova
Vlajka Kosova
Foto: Pixabay

Priština - Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes stvrdil dohodu o vytyčení hranic s Černou Horou. Ratifikaci dokumentu, podepsaného zástupci vlád obou zemí už před třemi lety, až do letošního března bránila v kosovském parlament tvrdošíjně opozice, a to i s použitím slzného plynu v jednacím sále.

Dohoda byla podepsána 25. srpna 2015 a černohorský parlament ji už dávno ratifikoval. Dojednaná demarkace hraniční linie ale narazila na rozhodný odpor kosovských opozičních politiků. Ti jsou nadále přesvědčeni, že Kosovo přichází o část svého území. Změnit názor je nepřimělo ani ujišťování vlády ani několikeré dobrozdání mezinárodních expertů.

Kosovský zákonodárný sbor dohodu ratifikoval až letos 21. března. Podařilo se to, přestože i tentokrát někteří odpůrci tohoto mezinárodněprávního aktu opět v zasedací síni rozprášili slzný plyn a navzdory tomu, že se názory na tuto dohodu rozcházejí i uvnitř nynější vládní koalice.

Schválení dokumentu je přitom pro Prištinu velmi důležité. Jde totiž o jednu z podmínek další evropské integrace Kosova.

Témata:  Kosovo Černá Hora diplomacie Hashim Thaçi hranice

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.