Černá Hora

Miloš Zeman

Zeman: ČR podporuje vstup Černé Hory do Evropské unie

Domov

Česko podporuje vstup Černé Hory do Evropské unie, řekl prezident Miloš Zeman po setkání s černohorským prezidentem Milo Djukanovičem. Je přesvědčen o tom, že země brzy podmínky vstupu do EU splní. Djukanović za podporu integrace poděkoval. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si Černá Hora vede velmi dobře v cestě do unie. Při odpoledním setkání s Djukanovičem ocenil jasný postoj země k ruské agresi včetně sankcí.

Střelba v Cetinje si vyžádala několik mrtvých

Střelba v Cetinje si vyžádala 12 mrtvých včetně útočníka

Svět

Útočník v černohorském městě Cetinje zastřelil 11 lidí včetně dvou dětí, při incidentu sám zahynul, informovala černohorská média. Podle deníku Vijesti muž střílel po kolemjdoucích v okolí svého domova, útok odstartovala rodinná hádka.

Černá Hora

Černá Hora schválila sankce proti Rusku, jednomu z největších investorů

Svět

Černá Hora schválila sankce proti Rusku. Oznámil to pověřený premiér Dritan Abazović. Rusko přitom patří mezi největší zahraniční investory v tomto malém balkánském státě a mnoho Rusů vlastní v zemi nemovitosti či luxusní lodě, uvedla agentura Reuters. Černá Hora oznámila, že se přidá k sankcím zavedeným Evropskou unií, již na začátku března. Proti opatření byla ale část politické scény, jež chce udržovat dobré vztahy s Ruskem a Srbskem.

Švýcarsko, ilustrační fotografie.

Svět

Švýcarsko rozšířilo sankce proti Rusku, další kroky podnikla i Černá Hora

Švýcarsko rozšířilo své sankce vůči Rusku kvůli napadení Ukrajiny. Vláda dnes rozhodla mimo jiné o zákazu transakcí s ruskou centrální bankou a zablokovala export zboží, technologií a služeb, které by mohly sloužit k rozvoji ruského zbrojního průmyslu, bezpečnosti a obrany. Informovala o tom agentura Reuters.

Koronavirus SARS-CoV-2

Čelný představitel srbské církve v Černé Hoře zemřel na covid, brojil proti restrikcím a vládě

Svět

Po nákaze koronavirem dnes zemřel čelný představitel srbské pravoslavné církve (SPC) v Černé Hoře metropolita Amfilohije. Informoval o tom tamní deník Vijesti. Vlivný duchovní byl považován za neformálního vůdce srbské menšiny v této malé balkánské zemi. Měl rovněž podíl na zformování koalice opozičních stran, která po vítězství v srpnových volbách usiluje o ukončení třicetileté polické dominance socialistů prezidenta Mila Djukanoviče.

Koronavirus SARS-CoV-2

Jsme první evropská země bez koronaviru, prohlásil premiér Černé Hory

Svět

Černohorský premiér Duško Marković dnes označil svou zemi za první evropský stát bez koronaviru. Na tiskové konferenci v Podgorici v této souvislosti mimo jiné sdělil, že počátkem června se otevřou hranice turistům ze zemí, jež splňují epidemiologická kritéria, přičemž mezi nimi jmenoval i Českou republiku.

NATO

Svět

NATO má problém. Čím dříve si to přiznáme, tím lépe

KOMENTÁŘ - V minulém týdnu u nás vyvolal mimořádný ohlas výrok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o „mozkové smrti NATO“. Mnozí z toho byli v šoku. Základní garant naší bezpečnosti přeci nemůže trpět neduhy. A přesto mnohá fakta a poslední události dávají Macronovi více než za pravdu.

Rusko

Totožnost dalšího ruského agenta odhalena, zpackal tajnou operaci v Evropě

Svět

Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat tvrdí, že za přispění ruského serveru The Insider odhalila totožnost druhého důstojníka ruské armádní rozvědky GRU, podezřelého z účasti na nepovedeném loňském pokusu o převrat v Černé Hoře. Cílem prý bylo zabránit ve vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Rus Vladimir Popov, na kterého černohorské úřady vydaly zatykač, se podle žurnalistů ve skutečnosti jmenuje Vladimir Mojsejev.

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump varuje před třetí světovou. Tady prý může začít

Svět

Washington/Podgorica - Americký prezident Donald Trump má na svém kontě další sporný výrok. V rozhovoru se svou oblíbenou televizí Fox News naznačil, že agresivita Černé Hory jako člena NATO by mohla rozpoutat třetí světovou válku.

Uprchlíci, ilustrační foto

Černá Hora postaví kvůli migrantům hraniční plot

Svět

Podgorica - Černá Hora zvažuje možnost vybudování plotu z ostnatého drátu na hranici s Albánií. V černohorské televizi to dnes řekl vládní činitel odpovědný za ochranu hranic. Balkánský stát tak chce reagovat na novou uprchlickou trasu, která z Turecka směřuje přes Albánii, Černou Horu a Bosnu do Chorvatska.

Vlajka Kosova

Kosovo a Černá hora podepsaly dohodu o podobě hranic

Svět

Priština - Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes stvrdil dohodu o vytyčení hranic s Černou Horou. Ratifikaci dokumentu, podepsaného zástupci vlád obou zemí už před třemi lety, až do letošního března bránila v kosovském parlament tvrdošíjně opozice, a to i s použitím slzného plynu v jednacím sále.

Evropská unie, ilustrační foto

Noví členové EU? Nejdříve v roce 2025

Svět

Brusel - V přistoupení do Evropské unie doufají Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Makedonie a Srbsko. Jejich šance na členství se ale podle Reuters v posledních letech zmenšily, když unijní politici poněkud ztratili zájem pokračovat v rozšiřování bloku. Dnes se ale objevily informace, že Srsbsko a Černá Hora by mohly do EU vstoupit v roce 2025.

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy