"Takový útok byl v Černé Hoře proveden poprvé. Připravoval se dlouhou dobu a napadena byla kritická infrastruktura," citoval Agenturu pro národní bezpečnost (ANB) server CdM. Černá Hora se podle své tajné služby nachází v "hybridní válce".

Malá balkánská země, která kdysi udržovala úzké vazby s Ruskem, se v roce 2017 navzdory odporu Moskvy stala členem NATO. Připojila se také k sankcím, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kreml následně zařadil Černou Horu na seznam "nikoli přátelských" zemí.

První pokusy o kybernetické útoky na státní instituce zaregistrovaly černohorské úřady v úterý. Černohorský premiér v demisi Dritan Abazović dnes uvedl, že útoky jsou politicky motivované, a svolal radu národní bezpečnosti.

Ministr pro záležitosti státní správy Maraš Dukaj uvedl, že "určité služby byly dočasně vypnuty z bezpečnostních důvodů". Černohorští počítačoví experti podle něj včas podnikli "obranná opatření".

Americké velvyslanectví v Podgorici varovalo své občany, aby si byli vědomi "přetrvávajícího" kybernetického útoku v zemi. Stanice RFE/RL s odvoláním na nejmenovaného představitele NATO uvedla, že aliance je připravena černohorským úřadům poskytnout podporu, pokud to bude zapotřebí.