Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcarsko rozšířilo sankce proti Rusku, další kroky podnikla i Černá Hora

Švýcarsko, ilustrační fotografie.
Švýcarsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Švýcarsko rozšířilo své sankce vůči Rusku kvůli napadení Ukrajiny. Vláda dnes rozhodla mimo jiné o zákazu transakcí s ruskou centrální bankou a zablokovala export zboží, technologií a služeb, které by mohly sloužit k rozvoji ruského zbrojního průmyslu, bezpečnosti a obrany. Informovala o tom agentura Reuters.

Švýcarsko se už v pondělí navzdory tradiční neutralitě přidalo k protiruským sankcím Evropské unie, které postihují ruské banky, jednotlivce i obchod.

Nově začne Švýcarsko už ode dneška uplatňovat další restrikce vůči Rusku. Zakázalo například vývoz zboží dvojího užití, které je možné použít jak pro civilní, tak pro vojenské účely. Kromě toho se nesmí vyvážet zboží, které by Rusko mohlo využít pro zajištění své bezpečnosti a obrany a k posílení ve vojenské či technologické oblasti. Konkrétně se to týká například ropného průmyslu, letectví a kosmonautiky.

"Spolková rada dál bedlivě sleduje vývoj. Nezávisle poté rozhodne o tom, zda přijme i některé další sankce EU proti Rusku," uvedla vláda v prohlášení.

Švýcarsko po ruské invazi na Ukrajinu zvažovalo, zda se k západním sankcím připojí. Po několika dnech rozhodlo, že bude uplatňovat všechny sankce, které EU přijala 23. a 25. února, tedy mimo jiné finanční postihy proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, premiérovi Michailu Mišustinovi a šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi a zaměřují se i proti ruským bankám a oligarchům.

Zákaz exportu svých výrobků do Ruska dnes oznámila i švýcarská firma Swatch Group, která vyrábí a prodává hodinky Swatch a vlastní i luxusní značky Longines, Tissot, Omega či Breguet.

Černá Hora uzavřela Rusku vzdušný prostor a vyhostila diplomata

Černá Hora dnes v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla. Vyhostila také ruského diplomata z velvyslanectví v Podgorici, informovala místní média.

Černá Hora následuje sankce Evropské unie, Spojených států, Kanady a dalších západních zemí, které v uplynulých dnech uzavřely své nebe pro ruská civilní i vojenská letadla. V Evropě se podle stanice RFE/RL k tomuto opatření dosud nepřipojilo pouze Srbsko, Bosna, Moldavsko, Turecko a Bělorusko.

Černohorské ministerstvo zahraničí bez bližšího upřesnění uvedlo, že bezpečnostní složky vyhodnotily činnost nejmenovaného pracovníka ruského velvyslanectví jako v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích. Na opuštění balkánské země má 72 hodin.

Ve středu Černá Hora oznámila, že se připojuje k hospodářským a individuálním sankcím, které v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu přijala EU. Podgorica rovněž daruje Kyjevu vojenské vybavení, především neprůstřelné vesty a přilby.

Témata:  Švýcarsko Černá Hora protiruské sankce

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.