Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcaři se bouří. Nechtějí v zemi pořádat Eurovizi

Eurovision Song Contest
Eurovision Song Contest
Foto: eurovision.tv

Téměř polovina Švýcarů vnímá pořádání písňové soutěže Eurovize v roce 2025 negativně. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil tamní deník Blick.

Reprezentativní průzkum veřejného mínění, kterého se zúčastnilo bezmála 25.000 lidí, ukázal, že 49 procent Švýcarů je jednoznačně nebo spíše proti uspořádání této hudební akce, zatímco 46 procent je jednoznačně nebo spíše pro. Pět procent respondentů ještě nemá názor.

Švýcarsko bude v roce 2025 dějištěm každoroční velkolepé show díky čtyřiadvacetiletému švýcarskému popovému zpěvákovi Nemovi, který získal hlavní cenu na letošní soutěži ve švédském Malmö se skladbou "The Code" o genderové nekonformnosti.

Tato jazykově různorodá a pověstně neutrální alpská země dostane další show, ve které se setkají umělci z celého světadílu a ještě vzdálenějších zemí. Švýcarsko hostilo Eurovizi v letech 1956 (první ročník, Lugano) a 1989 (Lausanne).

Lokalita příští show ještě není určena. Žádosti předložily Curych a Ženeva, zatímco hlavní město Bern a nedaleký Biel se o uspořádání ucházejí společně.

Průzkum deníku Blick dále ukázal, že největší souhlas je mezi lidmi s vyšším vzděláním a levicovými politickými názory než mezi ostatními skupinami obyvatelstva.

Příznivci pravicové Švýcarské lidové strany (SVP) jsou se 74 procenty proti tomu, aby se Eurovize konala ve Švýcarsku. Podle deníku Blick to může souviset také s tím, že Nemo se identifikuje jako nebinární osoba.

Jeho triumf na Eurovizi, jedné z největších evropských akcí svého druhu, podnítil diskusi o tom, zda by se ve Švýcarsku mělo dát zaregistrovat třetí pohlaví.

Témata:  Švýcarsko Eurovize

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy