Švýcarsko

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

FT: Švýcarská prokuratura prošetřuje převzetí banky Credit Suisse

Svět

Švýcarská federální prokuratura zahájila vyšetřování převzetí banky Credit Suisse větším konkurentem UBS, které podpořil stát. Prověřuje možné porušení švýcarského trestního práva vládními úředníky, regulátory a vrcholnými představiteli obou bank. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na informace prokurátora.

Švýcarsko, ilustrační foto

Švýcarská vláda zamítla možnost označovat v dokumentech třetí pohlaví

Svět

Švýcarská vláda dnes odmítla návrh, který by umožnil uvádět v oficiálních dokumentech třetí pohlaví či kolonku kolonku pohlaví nechávat prázdnou. O rozhodnutí kabinetu informovala agentura AP. Vláda uvedla, že princip dvou pohlaví je pevně zakořeněný ve švýcarské společnosti a pro navrhovanou změnu nejsou připravené podmínky. Zavedení třetího pohlaví by si také vyžádalo řadu dalších legislativních změn, například ohledně vojenské služby.

Švýcarsko, ilustrační foto

Svět

Švýcarsko zůstane neutrální, chce ale více spolupracovat s NATO a EU

Švýcarsko chce zůstat neutrální, zvažuje však posílení bezpečnostní a vojenské spolupráce se Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií. Stojí to ve zprávě o neutralitě, kterou dnes projednala švýcarská vláda, píše stanice RTS. Kvůli ruské válce na Ukrajině ale země musí posílit své obranné schopnosti a modernizovat armádu.

Švýcarsko, ilustrační foto

Ve Švýcarsku mohou homosexuální páry nově uzavírat manželství

Svět

Ve Švýcarsku dnes začal platit zákon, který umožňuje homosexuálním párům vstoupit do manželství. Díky zákonu homosexuální páry získají nová práva, například v oblasti adopce či umělého oplodnění, uvedla agentura AP. Zákon schválila bezmála dvoutřetinová většina voličů loni v září v referendu. Zájem o sňatky však podle švýcarských médiích není zatím příliš vysoký.

Švýcarsko, ilustrační foto

Svět

Švýcarsko se připojilo k šestému balíčku sankcí proti Rusku

Švýcarsko se dnes připojilo k šestému balíčku sankcí namířených proti Rusku a Bělorusku, které Evropská unie přijala začátkem června. Bern tak přestane nakupovat ruskou ropu a rozšíří seznam sankcionovaných subjektů, uvedla v prohlášení švýcarská vláda. Mezi osobami, jichž se sankce týkají, je i manželka ruského oligarchy Andreje Melničenka, který má podle místního tisku v alpské zemi rozsáhlé majetky.

Viktor Janukovyč, ukrajinský prezident

Švýcarsko chce zabavit majetek spojence Janukovyče

Svět

Švýcarská vláda se chystá zabavit více než 100 milionů švýcarských franků (2,4 miliardy korun) z majetku blízkého spolupracovníka bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který byl svržen v roce 2014.

Ilustrační foto

Švýcarsko a Izrael potvrdily první případ opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Svět

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy v Berlíně, uvedla dnes agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli tomu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj vyzval švýcarskou vládu, aby zmrazila bankovní účty ruských oligarchů

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval švýcarskou vládu, aby zmrazila bankovní účty ruských oligarchů. Televizní stanice SRF uvedla, že Zelenskyj rovněž kritizoval švýcarskou potravinářskou společnost Nestlé, která sice v Rusku omezila činnost, nicméně z ruského trhu se zcela nestáhla, zatímco mnoho jiných mezinárodních firem ano.

Švýcarsko, ilustrační fotografie.

Švýcarsko rozšířilo sankce proti Rusku, další kroky podnikla i Černá Hora

Svět

Švýcarsko rozšířilo své sankce vůči Rusku kvůli napadení Ukrajiny. Vláda dnes rozhodla mimo jiné o zákazu transakcí s ruskou centrální bankou a zablokovala export zboží, technologií a služeb, které by mohly sloužit k rozvoji ruského zbrojního průmyslu, bezpečnosti a obrany. Informovala o tom agentura Reuters.

Švýcarsko, ilustrační foto

Švýcarsko navzdory neutralitě uvalí sankce, Finsko zase dodá zbraně

Svět

Švýcarsko přijme sankce proti ruským činitelům a firmám po vzoru postihů Evropské unie a zmrazí také jejich majetek, oznámila dnes švýcarská vláda. Alpská země v posledních dnech lavírovala mezi tradiční neutralitou a solidaritou se Západem a dnešní rozhodnutí je pro ni velice nezvyklé, poznamenávají média.

Věznice, ilustrační fotografie

Švýcarská věznice hledá dobrovolníky pro víkendový pobyt za mřížemi

Svět

Věznice ve švýcarském Curychu hledá dobrovolníky, kteří by v březnu vyzkoušeli její nové prostory, než se otevřou pro skutečné vězně. A zájem o dobrovolný pobyt za mřížemi je obrovský, upozornila agentura Bloomberg. Přihlásilo se více než 600 zájemců, zařízení má přitom kapacitu pro 241 vězňů.

Švýcarsko, ilustrační foto

Svět

Švýcaři v referendu schválili sňatky lidí stejného pohlaví

Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury DPA to vyplývá z konečných výsledků hlasování. S "manželstvím pro všechny" souhlasilo 64,1 procenta Švýcarů, přičemž nadpoloviční podporu návrh získal ve všech 26 kantonech. Výsledek podle agentury AFP není překvapením, průzkumy připisovaly většinu zastáncům sňatků homosexuálů.

Švýcarsko, ilustrační foto

Švýcarsko čeká referendum o manželství osob stejného pohlaví

Svět

Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného pohlaví. Parlament sňatky homosexuálních a lesbických párů schválil už loni, nesouhlasí s ním ale trojice nacionalistických a křesťansko-konzervativních stran, které sesbíraly dostatek podpisů k uspořádání plebiscitu.

Švýcarsko, ilustrační foto

Švýcarsko zavádí povinnost testu pro neočkované cestovatele

Svět

Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou muset od pondělí vykazovat negativním testem. Oznámila to dnes podle agentury Reuters švýcarská vláda, která chce předejít opětovnému nárůstu počtu nakažených.

Aktuálně se děje

22. května 2024 21:44

Rusko z vládního webu smazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy