Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FT: Švýcarská prokuratura prošetřuje převzetí banky Credit Suisse

Credit Suisse, ilustrační fotografie.
Credit Suisse, ilustrační fotografie.
Foto: Credit Suisse

Švýcarská federální prokuratura zahájila vyšetřování převzetí banky Credit Suisse větším konkurentem UBS, které podpořil stát. Prověřuje možné porušení švýcarského trestního práva vládními úředníky, regulátory a vrcholnými představiteli obou bank. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na informace prokurátora.

Banky se dohodly na spojení minulý měsíc ve snaze odvrátit případnou katastrofickou finanční krizi.

Podle prokuratury existuje řada událostí kolem Credit Suisse, které vyžadují vyšetřování. Je potřeba je analyzovat a zjistit, zda nebyly spáchány trestné činy.

Spojení obou bank vyvolalo řadu bouřlivých protestů ve Švýcarsku. Průzkumy ukazují, že více než tři čtvrtiny občanů jsou proti spojení za tři miliardy švýcarských franků (71 miliard Kč), kterým vznikne finanční gigant s rozvahou více než pět bilionů CHF.

Švýcarský deník Tages-Anzeiger dnes s odvoláním na vysokého manažera UBS napsal, že společnost vzniklá spojením obou bank se chystá snížit počet svých zaměstnanců o 20 až 30 procent. Po spojení bude mít banka 120.000 zaměstnanců. Nejvíce se propouštění dotkne americké divize investičního bankovnictví. Ve Švýcarsku by mohlo zaniknout přibližně 11.000 pracovních míst.

Témata:  Credit Suisse Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.