Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Několik evropských zemí vyšetřuje kvůli daňovému úniku tisíce kont ve Švýcarsku

Credit Suisse, ilustrační fotografie
Credit Suisse, ilustrační fotografie
Foto: Credit Suisse

Amsterdam/Bern - Nizozemská prokuratura začala vyšetřovat osoby podezřelé z daňového úniku a skrývání majetku, jedná na základě upozornění na konta v jedné švýcarské bance. Koordinované vyšetřování se koná i v Británii, Austrálii, Francii a Německu; v Nizozemsku byly zatčeny dvě osoby. Nizozemská vláda předala těmto zemím seznam 55.000 podezřelých kont, informovala agentura Reuters. Krátce nato švýcarská banka Credit Suisse uvedla, že ji ve více zemích kontaktovaly místní úřady v záležitosti daňových povinností klientů.

Agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust později oznámila, že pomohla koordinovat mezinárodní vyšetřování daňových úniků v hodnotě milionů eur. Vyšetřování podle ní začalo v roce 2016 a zástupci Eurojustu měli několik schůzek s nizozemskými, britskými, francouzskými, německými a australskými úřady.

Mluvčí nizozemské prokuratury zabývající se finanční kriminalitou dnes řekla, že úřady prověřují 3800 bankovních kont nizozemských občanů ve švýcarské bance. Byla zadržena hotovost, zlato, auta a malby za miliony eur. Mluvčí prokuratury Wietske Vissersová dodala, že vyšetřování potrvá "dny i týdny".

Rovněž britské úřady dnes uvedly, že zahájily vyšetřování možných daňových úniků a praní špinavých peněz v blíže neupřesněné "globální finanční instituci". Vyšetřování se nejprve zaměří na "výše postavené zaměstnance" a neupřesněný počet zákazníků. Austrálie oznámila, že vyšetřuje 340 jedinců, kteří měli pravděpodobně tajná konta v jedné švýcarské bance.

Nizozemský úřad pro hospodářskou kriminalitu zajistil dokumentaci, bankovní konta, nemovitý majetek, šperky, luxusní auto, drahé malby a zlato z domů v Haagu, Hoorddorpu, Zwolle a Venlo. Dvě osoby byly zadrženy v Haagu a Hoorddorpu, jejich jména zveřejněna nebyla.

Vissersová řekla, že dotazy k vyšetřování v ostatních zemích je třeba adresovat policii daných států a jednotce Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust).

Úřad švýcarského generálního prokurátora v prohlášení vyjádřil nesouhlas s tím, že jej Nizozemsko o zátahu na podezřelé osoby neinformovalo předem. "Úřad je znepokojen tím, že věc byla zorganizována bez vědomí Švýcarska. Generální prokurátor očekává písemné vysvětlení od náležitých nizozemských úřadů a pak posoudí další postup," stojí v prohlášení.

K případu vydala stanovisko i švýcarská banka Credit Suisse. Oznámila, že spolupracuje s úřady, které kontaktovaly její pobočky v Londýně, Paříži a v Amsterodamu v souvislosti s daňovými záležitostmi jejích klientů.

Témata:  Nizozemí Credit Suisse Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.