Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na valnou hromadu švýcarské banky Credit Suisse pronikli aktivisté z Greenpeace

Credit Suisse, ilustrační fotografie
Credit Suisse, ilustrační fotografie
Foto: Credit Suisse

Curych - Na výroční valnou hromadu švýcarské banky Credit Suisse dnes pronikli aktivisté z hnutí Greenpeace. Transparentem vyjádřili protest proti jejím obchodním vztahům s podniky stojícími za projektem ropovodu Dakota Access v USA.

Aktivisté rozvinuli transparent kritizující ropovod během projevu generálního ředitele banky Tidjaneho Thiama.

"Jsem demokrat a velký zastánce svobody projevu," reagoval Thiam. "Budu pokračovat ve svém projevu. Každý má právo vyjádřit svůj názor," dodal. Transparent byl po zhruba 15 minutách stažen.

Credit Suisse podle agentury Reuters tvrdí, že se na financování projektu Dakota Access (DAPL) nepodílí. Přiznala ale, že má obchodní vztahy s podniky, která za projektem stojí. Ropovod za 3,8 miliardy dolarů (93,6 miliardy Kč) má spojit ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois.

Administrativa exprezidenta Baracka Obamy koncem roku zrušila povolení pro výstavbu konečného úseku ropovodu, který podle odpůrců narušuje posvátná území Siouxů a ohrožuje zdroje pitné vody. Nový prezident Donald Trump však zákaz zrušil.

Témata:  Credit Suisse Greenpeace USA

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 13:22

Turek a Lipavský si v televizi vjeli do vlasů. Padala slova o diktátu i jaderných zbraních

Napětí mezi europoslancem Filipem Turkem (za Motoristé sobě) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (nestr.) vygradovalo v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.