Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skupina švýcarských politiků chce přehodnotit plány v oblasti jaderné energie

Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skupina švýcarských politiků vytvořila organizaci Stop Blackouts a hodlá spustit petici požadující revizi energetické politiky země s cílem zajistit dostatečné dodávky elektřiny a zachovat jadernou energii.

Švýcarsko nyní plánuje ukončit činnost svých pěti jaderných reaktorů na základě rozhodnutí z roku 2017, které bylo vyvoláno obavami o bezpečnost po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011. Jeden jaderný reaktor již odstavilo, uvedla agentura Reuters.

Podle pravidel švýcarské přímé demokracie může být ústava změněna prostřednictvím referenda. Aby bylo referendum uskutečněno, je potřeba za 18 měsíců shromáždit 100.000 podpisů.

Iniciativa Stop Blackouts uvedla, že plánuje spustit petici v úterý. Pět ze šesti členů výboru organizace jsou zákonodárci ze středových a pravicových stran.

"Až donedávna mělo Švýcarsko bezpečnou výrobu elektřiny prakticky bez oxidu uhličitého: ekologicky a klimaticky šetrná kombinace vodní a jaderné energie má být bezdůvodně opuštěna," uvádí se na internetových stránkách Stop Blackouts.

"Bez jaderných elektráren se neobjedeme," řekla švýcarskému listu SonntagsZeitung předsedkyně výboru Stop Balckouts Vanessa Meuryová. Změna ústavy, o kterou skupina usiluje, by učinila Bern oficiálně zodpovědný za zajištění dodávek energie s využitím jakékoliv formy výroby elektřiny šetrné k životnímu prostředí.

V úterý má švýcarská vláda představit plán, jak se hodlá vyrovnat s případným nedostatkem energie způsobeným válkou na Ukrajině. Plán by měl upřednostnit dobrovolné snižování spotřeby ze strany spotřebitelů. Švýcarsko celkově vyrábí více elektřiny, než spotřebuje, ale v zimě je závislé na dovozu od sousedů.

V případě nedostatku elektřiny by se země mohla uchýlit ke čtyřhodinovým regionálním výpadkům, řekl v červenci jeden z vysokých představitelů energetického sektoru.

Plynová krize také přiměla sousední Německo k tomu, aby zvážilo prodloužení životnosti svých tří zbývajících jaderných elektráren.

Témata:  Švýcarsko jaderné elektrárny

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.