Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Deštivé počasí zasáhlo Evropu, může za to zajímavý jev. Co hrozí Česku?

Déšť, ilustrační fotografie.
Déšť, ilustrační fotografie.
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Zářijové počasí v Česku přineslo i jednu velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně. Mohla za ni tlaková níže Boris. Nyní v Evropě zaúřadovala tzv. atmosférická řeka, která se projevila vydatnými srážkami ve Francii nebo Švýcarsku. Na jev upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Možná jste to nevěděli, ale meteorologové ve čtvrtek upozornili, že v meteorologii je možné se setkat s pojmem atmosférická řeka. Jde o až tisíce kilometrů dlouhý a několik stovek kilometrů úzký koridor, v němž se přenáší velké množství vlhkosti z tropických oblastí. Ta je soustředěna hlavně ve spodních částech troposféry a často je doprovázena ještě silným prouděním. 

"Celkový tok vodní páry v nejvýraznějších atmosférických řekách může být větší než průměrný průtok kterékoliv vodního toku na světě," vysvětlili experti na sociální síti X.

Pokud se atmosférická řeka dostane nad pevninu, často dojde k uvolnění vlhkosti v podobě deště, který může být i velmi vydatný, v krajních případech zejména na návětrných stranách hor až extrémní. Známé případy se týkají například Kalifornie či oblasti Azorských ostrovů.

Aktuálně proudí jedna atmosférická řeka z Atlantiku do západní Evropy, kam se dostává vlhkost po jižním okraji hluboké tlakové níže nad Británií. Poměrně velké množství srážek zaznamenali ve čtvrtek ve Francii, Švýcarsku a na západě Německa.

"Nutno zdůraznit, že žádné extrémy s ohledem na déšť ale u nás rozhodně nehrozí, jedná se pouze o zajímavost," dodali meteorologové. 

Témata:  počasí déšť Francie Švýcarsko ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.