Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcaři čelí kyberútokům, zřejmě kvůli pořádání summitu o Ukrajině

Švýcarsko, ilustrační foto
Švýcarsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Švýcarsko se v posledních týdnech před mírovým summitem o Ukrajině potýká s nárůstem kybernetických útoků a dezinformací, uvedla v pondělí prezidentka Viola Amherdová podle agentury Reuters. 

Amherdové se novináři zeptali, jak vláda řeší osobní útoky vůči její osobě, které zaznívají v ruských médiích a byly zveřejněny i ve Švýcarsku. "Velvyslance jsme si nepředvolali. Tak jsem to chtěla, protože dezinformační kampaň je tak extrémní, že jen málo z ní odráží realitu," uvedla hlava státu. 

Šéf švýcarské diplomacie Ignazio Cassis zase řekl, že existuje očividný zájem narušit mírová jednání. Přímé odpovědi na dotaz, kdo stojí za kyberútoky, se však vyhnul. 

Mírový summit se ve dnech 15. a 16. června uskuteční ve středisku Bürgenstock. Účast dosud potvrdilo 90 zemí. Rusko pozvánku nedostalo. Moskva označila konferenci za ztrátu času. Zúčastnit se konference neplánuje ani Čína. Podle Pekingu nemají jednání smysl, pokud se jich nezúčastní obě strany konfliktu. 

Podle švýcarské vlády je cílem summitu definice plánu, jak zapojit Kyjev i Moskvu do budoucího mírového procesu. Tématy budou oblasti širokého mezinárodního zájmu, například potřeba jaderné a potravinové bezpečnosti, svoboda plavby či humanitární otázky. Summit by měl ideálně skončit jednomyslným schválením závěrečného prohlášení. 

Témata:  Švýcarsko kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy