Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Švýcarsku začíná napjatě očekávaný mírový summit o Ukrajině

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Zejména zraky Ukrajinců se budou během víkendu upírat do Švýcarska, kde se koná mírový summit o Ukrajině. Zástupci desítek států mají na akci, která potrvá po celý víkend, hledat budoucí mírové řešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Summit se koná v turistickém středisku Bürgenstock v kantonu Nidwalden nedaleko Luzernu ve dnech 15. a 16. června. Účast na něm potvrdily desítky zemí. Podle švýcarské vlády je cílem summitu definice plánu, jak zapojit Kyjev i Moskvu do budoucího mírového procesu. Řešit se bude například potřeba jaderné a potravinové bezpečnosti, svoboda plavby či humanitární otázky. Summit by měl ideálně skončit jednomyslným schválením závěrečného prohlášení. 

Rusko opakovaně deklarovalo, že by se nezúčastnilo ani v případě pozvánky, kterou nicméně nedostalo. Kreml označil konferenci za ztrátu času. Zúčastnit se konference neplánuje ani Čína. Podle Pekingu nemají jednání smysl, pokud se jich nezúčastní obě strany konfliktu.  

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v rozhovoru pro magazín Foreign Policy uvedl, že cílem mezinárodní konference o míru na Ukrajině je vytvoření koalice zemí se stejným přístupem k mírovému urovnání. "Potom je možné zapojit Rusko do jednání," poznamenal. 

Šéf ukrajinské diplomacie připustil, že podle zákonů diplomacie musí jednání zahrnovat obě strany. Podle jeho názoru je však tento případ specifický, protože rozhovory v letech 2014 až 2022 nezabránily invazi. Proto si Kuleba myslí, že dalším jednáním by měla předcházet porážka Ruska na bojišti, anebo vytvoření široké mezinárodní koalice. 

Šéf ukrajinské diplomacie také vyčítá Západu, že nedává dostatečně najevo, že s Ukrajinou počítá jako s budoucí součástí euroatlantického společenství. V rozhovoru připomněl i důležitou úlohu vztahů s Pekingem. Moskva je podle jeho názoru "úplně v rukou Číny".

Švýcarsko se v posledních týdnech před mírovým summitem o Ukrajině potýká s nárůstem kybernetických útoků a dezinformací, jimž čelí i prezidentka Viola Amherdová. Podle švýcarského ministra zahraničí Ignazia Cassise že existuje očividný zájem narušit mírová jednání. Přímé odpovědi na dotaz, kdo stojí za kyberútoky, se však vyhnul. 

Ukrajina čelí agresi přes dva roky. Plnohodnotná invaze ruské armády do sousední země vypukla na přelomu zimy a jara v roce 2022. Ve čtvrtek 24. února ráno zahájila vojska invazi na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin označil akci za speciální vojenskou operaci a jeho jednotky pronikly za ukrajinsko-ruské hranice, čímž Kreml završil rusko-ukrajinskou krizi datující se do roku 2013.

Témata:  Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) válka na Ukrajině Švýcarsko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy