Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska je zbytečné, varuje Peskov

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

"Bez Ruska jsou diskuse o bezpečnostních otázkách, které se nás týkají, naprosto zbytečné," prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Je nanejvýš pravděpodobné, že to budou jen prázdné akademické diskuse bez naděje na dosažení alespoň nějakého hmatatelného výsledku," dodal.

Konferenci by podle Kremlu mohla dodat vážnost účast Číny, ale účinnost summitu to nezvýší, dodala ruská státní agentura RIA.

Německý kancléř Olaf Scholz už dříve mírnil očekávání od konference o Ukrajině. "Neměli bychom mít přehnaná očekávání, nejdeme tam dohadovat ukončení války," prohlásil Scholz v rozhovoru s německým magazínem Stern.

"V nejlepším případě to může být začátek procesu, který povede k přímým jednáním mezi Ukrajinou a Ruskem. Ve Švýcarsku se bude jednat o bezpečnosti jaderných elektráren, vývozu obilovin, výměně vězňů a nezbytném zákazu použití jaderných zbraní. Znovu opakuji, je to teprve začátek," dodal Scholz.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napsal na sociální síti X, že na summit byly pozvány země, jež podporují principy Charty OSN a mezinárodního práva.

"Očekává se účast hlav států a vlád ze všech kontinentů. Summit bude sloužit jako platforma pro diskusi o způsobech dosažení komplexního, spravedlivého a trvalého míru pro Ukrajinu," uvedl Zelenskyj.

"Věřím, že každý mírumilovný národ na světě má zájem se summitu zúčastnit, protože jeho význam přesahuje hranice Ukrajiny," dodal.

Konference o Ukrajině, zaměřená na podporu mírového procesu, se uskuteční ve švýcarském resortu Bürgenstock nedaleko Lucernu ve dnech 15. a 16. června.

Švýcarsko, které summit hostí na žádost ukrajinského prezidenta, potvrdilo, že zatím nepočítá s účastí Ruska. Bern neposkytl informace o tom, ve které fázi by se mělo Rusko začít podílet na mírovém procesu. Kyjev klade jako podmínku pro jednání o míru stažení okupačních sil z celého území Ukrajiny, včetně Krymu, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014.

Rusko, které vedlo proti Ukrajině válku více než dva roky, již dalo najevo, že se summitu nezúčastní. Moskva tvrdí, že není proti vyjednávání o ukončení války, avšak označila summit za projekt amerických demokratů prezidenta Joea Bidena. Podle Ruska není Švýcarsko neutrální ve válce na Ukrajině.
 
 Švýcarsko již v lednu projevilo ochotu hostit vrcholný summit a posledních několik měsíců jednalo s mezinárodními partnery, včetně zemí G7, Evropské unie, Číny a Indie. 

Témata:  Švýcarsko Rusko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy