Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kosovo čelí kritice kvůli zrušení zvláštního tribunálu

Vlajka Kosova
Vlajka Kosova
Foto: Pixabay

Priština - EU varovala Kosovo, že snaha zrušit či změnit zákon regulující činnost zvláštního soudu pro válečné zločiny by negativně ovlivnila vztahy mezi Bruselem a Prištinou. Soud byl ustaven pod vlivem silného mezinárodního tlaku v roce 2015 po souhlasu kosovského parlamentu.

Speciální tribunál se zabývá válečnými zločiny, které za ozbrojeného konfliktu v Kosovu koncem 90. let spáchali členové povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) .

Kancelář EU v Prištině dnes uvedla, že Brusel krajně znepokojuje iniciativa 43 kosovských poslanců, kteří chtějí dosáhnout zrušení speciálního tribunálu. "Jakýkoli pokus zrušit či upravit zákon regulující činnost speciálního tribunálu by ohrozil několikaletou spolupráci EU a Prištiny na kosovském právním řádu," píše se ve sdělení.

Soud by podle kosovských médií mohl obžalovat nebo předvolat jako svědky některé ze současných vládních představitelů. Veliteli UÇK byl například premiér Ramush Haradinaj, prezident Hashim Thaçi či předseda kosovského parlamentu Kadri Veseli, připomněla agentura Reuters. Thaçi tvrdí, že soud je zaměřený výhradně na "Kosovany", tedy Albánce, a že chce ušetřit Srby.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, kdy bylo Kosovo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal zhruba 10.000 lidských životů, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku.

Témata:  Kosovo EU Hashim Thaçi

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.