reklama

Srbsko je tradičně jedním z nejbližších spojenců Ruska v Evropě. V poslední době se ale snaží udržet si od Moskvy určitý odstup a válka na Ukrajině vnáší do rusko-srbských vztahů napětí, poznamenala agentura Bloomberg.

"Pro nás je Krym Ukrajina a Donbas je Ukrajina. A tak to také zůstane," uvedl Vučić. "Od samého začátku jsme říkali, že nejsme schopni a nemůžeme podpořit ruskou invazi na Ukrajinu," dodal prezident, který podle agentury v minulosti bral hodiny ruštiny, aby mohl s ruským lídrem jednat napřímo.

Srbsko je kandidátem na členství v Evropské unii, vedle Západu se ale snaží usilovat i o dobré vztahy s Ruskem. Vučičovy výroky však podle Bloombergu svědčí o tom, že od doby, kdy Rusko rozpoutalo před zhruba 11 měsíci válku na Ukrajině, se Bělehrad od Moskvy postupně odklání.

Srbsko poloostrov Krym jako součást Ruska nikdy formálně neuznalo, zároveň se ale odmítlo připojit k sankcím, které vůči Rusku v souvislosti s anexí poloostrova zavedla EU. V minulosti také hlasovalo proti rezolucím OSN, které vyzývaly Rusko ke stažení sil z poloostrova. Rusko na oplátku opakovaně odsoudilo vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku a staví se proti pokusům Kosova přistoupit k mezinárodním institucím, podotkl server Balkan Insight.

Bělehrad se nepřipojil ani k novým západním sankcím, které usilují o ukončení války na Ukrajině cestou ekonomické izolace Ruska. Vučić podle Bloombergu sankce odmítá kvůli tomu, že Rusko Srbsko podporuje ve věci Kosova a také kvůli vlastní srbské zkušenosti s ekonomickou izolací. Rusko kromě toho dodává do země zemní plyn za nižší než tržní cenu.