reklama
V centru Mnichova řádil rozzuřený rotvajler! Policie s ním neměla slitování! - anotační obrázek
V centru Mnichova řádil rozzuřený rotvajler! Policie s ním…

V centru Paříže použila policie vodní děla proti maskovaným anarchistům, kteří provázeli jinak poklidnou odborářskou manifestaci. Demonstrací se zúčastnilo mezi 223.000 až 400.000 lidmi - první číslo uvádí ministerstvo vnitra, druhé odbory. Policisté při incidentech zadrželi nejméně 13 osob.

Akce měla podle odborářů solidní úroveň: v Marseille pochodovalo podle policie 7500 demonstrantů, podle CGT 60.000. V Lyonu se policie dopočítala 4000 lidí v průvodu, od kterého policisté kvůli kontrole totožnosti oddělili stovku maskovaných anarchistů; došlo přitom i na slzný plyn. Z Bordeaux policie ohlásila 4850 demonstrantů, organizátoři 12.000. Podobné to bylo v Rennes: podle prefektury 4800 demonstrantů, podle CGT 10.000. Tisíce lidí protestovaly i v dalších velkých městech, zejména v Nice, Tours či Caen.

"Tato země nechce liberální svět," prohlásil v Marseille vůdce radikální levice Jean-Luc Mélenchon, považovaný za hlavního Macronova oponenta.

Tisíce lidí přišly i do průvodu v Paříži: podle CGT 60.000, podle prefektury 24.000. "Přišla jsem, protože je to historicky nevídaný útok na zákoník práce, který má chránit zaměstnance," prohlásila před novináři o vládní reformě Evelyne Deurillaová-Feerová, převlečená za obří krabici papírových kapesníků s nápisem "Zaměstnanci: použijte, zahoďte."

Předák CGT Philippe Martinez ještě před oficiálním zahájením pařížské manifestace uvítal "velmi silnou mobilizaci", svědčící o silné nespokojenosti s reformou, která dá "veškerou moc zaměstnavatelům".

– Globe24.cz / ČTK

0 komentářů Napište svůj názor

reklama