Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko vyhrožuje iráckým Kurdům: Referendum o nezávislosti je historickou chybou

Armáda
Armáda
Foto: cabinet.gov.krd

Ankara - Turecko dnes důrazně varovalo vedení iráckých Kurdů před uspořádáním referenda o nezávislosti, které by se mělo konat 25. září. Kurdský vůdce Masúd Barzání naopak plebiscit označuje za přirozené právo kurdského národa.

"Tvrdošíjný postoj vedení (iráckých Kurdů) ohledně referenda a jeho stále emocionálnější prohlášení jsou podle nás znepokojivé," citovala agentura Reuters z prohlášení. "Je třeba poznamenat, že toto trvání (na referendu) bude mít určitě své důsledky," dodává se ve stanovisku turecké diplomacie.

"Barzáního rozhodnutí o referendu je historickou chybou. Turecko se bude držet politiky, která je založena na územní celistvosti Iráku," prohlásil v této souvislosti turecký vicepremiér Bekir Bozdag. Hlasování podle něj musí být zrušeno, protože "jinak bude mít svou cenu a odvetu".

Turecko má v regionu nejpočetnější kurdskou populaci a obává se, že podpora nezávislosti, která, jak se předpokládá, je mezi iráckými Kurdy velmi vysoká, dál podnítí separatismus mezi Kurdy na jihovýchodě Turecka. Znepokojení sdílejí také Sýrie a Írán. I ty se obávají vzedmutí iredenty mezi "svými" Kurdy.

Témata:  Turecko Kurdové Irák

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 11:51

"Měsíc nežeru." Mahulena Bočanová zavzpomínala na účast ve StarDance

Herečka a moderátorka Mahulena Bočanová se na sociálních sítích podělila o úsměvnou vzpomínku na svou účast v premiérové řadě taneční soutěže StarDance. Zveřejnila archivní fotografii starou dvacet let, na níž je zachycena ve výrazných žlutých tanečních šatech s odhalenými zády a třpytivými detaily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.