reklama

Text rezoluce v pondělí schválil Senát a v úterý také Sněmovna reprezentatntů, text podpořili demokraté a republikáni. Rezoluce žádá, aby se Trump a jeho vláda vyslovili proti skupinám hlásajícím rasismus, extremismus, xenofobii, antisemitismus a bělošskou nadřazenost. Ministerstvo spravedlnosti by mělo k potlačení takových jevů využít všech prostředků.

Kongres rezolucí reagoval na Trumpovo srovnávání bělošských rasistů s jejich odpůrci na srpnových demonstracích ve městě Charlottesville. Prezident tehdy po několikadenním váhání počínání rasistů odsoudil, den poté však jejich činy postavil na roveň s jednáním lidí, kteří se na demonstraci postavili proti jejich pochodům.

Své kontroverzní stanovisko potvrdil i ve čtvrtek, krátce před podepsáním kongresové rezoluce. "I na druhé straně bylo několik pěkných pacholků," řekl prezident na adresu skupin antifašistů.

Při podpisu dokumentu ovšem prohlásil, že "Američané odsuzují nedávné násilí v Charlottesvillu a jsou proti nenávisti, fanatismu a rasismu ve všech formách".