Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mazda bude po roce 2030 bude vyrábět už jen elektromobily

Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Tokio - Mazda bude po roce 2030 vyrábět jen modely na elektrický pohon, uvedla agentura Kjódó. Mluvčí japonské automobilky ale zprávu odmítla komentovat. Podobné plány už dříve oznámilo Volvo.

Pokud se informace potvrdí, bude to znamenat zásadní posun ve strategii firmy. Z ekologických variant má společnost nyní v portfoliu jen hybridní verzi modelu Mazda3. S výrobou elektromobilů hodlá začít v roce 2019. Na vývoji příslušné technologie spolupracuje s další japonskou automobilkou Toyota Motor.

Mazda přitom teprve před měsícem představila projekt prvního komerčního využití benzinového vznětového motoru s homogenním naplněním spalovacího prostoru (Homogeneous Charge Compression Ignition - HCCI) na světě. Prezident automobilky Masamiči Kogai při té příležitosti prohlásil, že auta s benzinovým, naftovým a elektrickým motorem budou v budoucnu "koexistovat".

Auta Volvo mají být od roku 2019 k dostání jen v elektrické verzi a Volkswagen tento týden oznámil, že zavede elektrický pohon u každé ze 300 modelových řad v rámci skupiny do roku 2030.

Témata:  Mazda elektromobily automobilový průmysl

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.