Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Australská policie obvinila pět mužů, chtěli se přidat k IS

Australská vlajka
Australská vlajka
Foto: Pixabay

Sydney - Australská policie obvinila pětici mužů z pokusu odjet do Sýrie a připojit se tam k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS).

Za obvinění, které je formulováno jako snaha zúčastnit se nepřátelských aktivit, hrozí v Austrálii až doživotní trest, informovala dnes agentura Reuters.

Muži, kteří jsou ve věku 21 až 31 let, chtěli podle policie odjet na člunu do Indonésie a pak pokračovat přes Filipíny na Blízký východ. Generální prokurátor George Brandis dnes novinářům řekl, že pětice chtěla "jet na Blízký východ a zapojit se do teroristických útoků". Úřady prý o skupině věděly a zrušily jí už dříve pasy.

Pětice byla zatčena už v úterý, když vlekla sedmimetrový motorový člun po trase dlouhé 3000 kilometrů z Melbourne do Cairnsu v severním státě Queensland. Od úterý jsou muži ve vazbě a před soud budou předvedeni v pondělí.

Témata:  Austrálie Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 19:58

Putin nařídil zastavení bojů na Ukrajině. Kvůli Velikonocům

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.