reklama
Smutný konec herce Glazara: Jeho tělo rozdělili na dvě části! Troška prozradil další nepříjemné detaily - anotační obrázek
Smutný konec herce Glazara: Jeho tělo rozdělili na dvě…

Zelení, kteří mají v aktuálních průzkumech podporu mezi sedmi až osmi procenty, závěr kampaně pojali jako svého druhu maraton, při němž se jejich lídři Cem Özdemir a Katrin Göringová-Eckardtová během posledních 42 hodin před nedělním hlasování zastaví ve všech 16 spolkových zemích. Dnes jejich vystoupení a možná i těstoviny, které v někdejší průmyslové hale v centru Berlína připravovaly desítky dobrovolníků, přilákalo několik stovek lidí. Jedním z nich byl i David Maier. "Jde o to, posílit se na posledních pár hodin kampaně a dát do finiše úplně všechno," vysvětlil mladý straník koncept takzvaných těstovinových párty, kterými chce strana bodovat.

"Věřím, že dopadneme lépe, než ukazují průzkumy, protože zelený hlas je pro Německo strašně důležitý. Jsme jediná strana, která se snaží něco dělat proti změnám klimatu," zdůraznil jedno z ústředních témat. "Především věřím, že AfD (Alternativa pro Německo) nebude tak silná. Myslím, že v tom jsou si všechny demokratické strany zajedno," podotkl také na adresu uskupení, které se díky podpoře kolem 11 procent voličů může stát nejsilnější opoziční stranou.

Vedle protiimigrační a protiislámské AfD se dnes Zelení jasně vymezovali také vůči pokračování velké koalice. "Velká koalice nesmí pokračovat. Alternativa černo-žluté vlády (CDU/CSU a svobodných demokratů) by neznamenala jen stagnaci, ale krok zpátky," nechal se slyšet šéf strany Cem Özdemir. Také on tvrdě kritizoval AfD. "Nechceme mít v parlamentu stranu, která bohužel využívá rasismus," uvedl.

Očekávaný úspěch kontroverzní strany rezonoval i o několik stovek metrů dále na náměstí před berlínskou radnicí, kde se odpoledne sešly stovky podpůrců Levice. Podle představitelů levicové strany, která má nyní podporu kolem devíti až deseti procent, je důležité, aby právě Levice skončila ve volbách třetí, a byla tak místo AfD nejsilnější opoziční stranou.

Volební lídryně Sahra Wagenknechtová se tvrdě opřela i do současné šéfky vlády Merkelové. "Tato kancléřka si nezaslouží žádné prodloužení funkčního období. Patří do důchodu," prohlásila za potlesku přívrženců. Wagenknechtová i další představitelé strany také vyjádřili přesvědčení, že jen se silnou podporou pro Levici bude možné účinně bojovat za sociální spravedlnost.

Svým hlasem hodlají v nedělních parlamentních volbách podpořit sociální demokracii (SPD), že se její kandidát Martin Schulz stane německých kancléřem, tomu už ale nevěří. Tak by se daly shrnout reakce lidí, kteří přišli Schulze dnes podpořit na předposlední velký mítink na náměstí v centru Berlína. Ještě na začátku roku se přitom zdálo, že by mohl Schulz ohrozit zdánlivě neotřesitelnou pozici dosavadní kancléřky Angely Merkelové. V posledním průzkumu však SPD na konzervativní unii CDU/CSU ztrácí již 15 procentních bodů.

"To by se musel stát zázrak," odpověděl šestašedesátiletý Olaf ČTK na otázku, zda si myslí, že se Schulz ještě může stát kancléřem. Svůj hlas ale SPD přesto dá, protože souhlasí s jejich prioritami. "Podpora Evropy, rovné mzdy (pro muže a ženy), manželství pro homosexuály, to jsou pro mě důležité věci," řekl. Po volbách podle něj vznikne zřejmě opět velká koalice. "Jestli je to ale dobře, nebo ne, to upřímně nedokážu říct," dodal.

Na náměstí Gendarmenmarkt v centru německé metropole si přišlo vyslechnout Schulzův projev zhruba 4000 lidí. Byla mezi nimi i padesátnice Christin. Také podle ní už nemá předseda SPD šanci na kancléřské křeslo, i přesto jej a jeho stranu podpořila. Jako řada dalších Němců totiž využila možnost poslat svůj hlas předem poštou. Letos tento způsob volby podle odhadů úřadů zvolil rekordní počet lidí.

"Nutnost reforem v oblasti vzdělání a nutnost určité míry přerozdělování" označila Christin za dva hlavní důvody, proč se rozhodla pro SPD. Na otázku, zda se kancléřem ještě může stát Schulz ale i ona odpověděla jasným "ne". "Paní Merkelová je příliš silná... I na mezinárodní scéně je uznávanou ženou," řekla. "Já jí nevolím, ale přesto si myslím, že je to skvělá, silná žena," dodala Christin. Podle ní kancléřce hraje do karet i dlouhá zkušenost s vládnutím. Merkelová je v čele německé vlády už 12 let.

Názor, že má současná kancléřka svou funkci jistou i na další čtyři roky, zastává také devětadvacetiletý Sebastian. Pokud by to bylo na něm, SPD by doporučil, aby po volbách nevstupovala znovu do velké koalice s kancléřčinou CDU a sesterskou CSU z Bavorska. "Měla by jít (SPD) do opozice, aby se zregenerovala. Velká koalice ji totiž zničila," řekl v rozhovoru s ČTK. "Schulz nemohl během kampaně pořádně kousat," vysvětlil.

Názor, že možnosti útočit na kancléřku ovlivnilo i to, že s ní SPD seděla čtyři roky ve vládě, zjevně sdílí více lidí. V okamžiku, kdy z pódia Schulz zaútočil na "vládní CDU", pronesla mladá dívka v davu: "A oni snad nejsou vládní strana?"

0 komentářů Napište svůj názor

reklama