Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová podle odhadů jasně vyhrála německé volby

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Vláda.cz

Berlín - Německé parlamentní volby dnes vyhrála podle aktualizovaného odhadu výsledků jasně konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Třiašedesátiletá politička tak i přes výrazné oslabení podle všeho zůstane v čele vlády.

Výrazné změny na německé politické scéně přinesly dnešní parlamentní volby. Konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) podle prognóz značně oslabily a jejich dosavadní vláda skončí. Všechny čtyři další strany, které zasednou v novém Spolkovém sněmu, si polepšily. Týká se to především protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD), jejíž vstup do parlamentu je vnímán jako přelom v dějinách spolkové republiky. V čele vlády přes volební zemětřesení, jak o něm mluví média, zůstane nejspíš nadále kancléřka Angela Merkelová, jejíž CDU/CSU bude i přes ztráty nejsilnější frakcí.

CDU/CSU získala podle aktualizované prognózy pro veřejnoprávní televizi ARD 33 procent hlasů, SPD 20,7 procenta. Sociální demokraté tak skončili i za svým dosavadním minimem z roku 2009, kdy získali 23 procent hlasů. Pro CDU/CSU je to nejhorší výsledek od prvních poválečných voleb z roku 1949, kdy dostala 31 procent.

Souboj o třetí místo vyhrála podle odhadu se 13 procenty Alternativa pro Německo, která bude podle mnohých první pravicově populistickou stranou ve Spolkovém sněmu. V parlamentu bude také Levice s devíti procenty a Zelení s 8,9 procenta. Po čtyřleté přestávce se do něj vrátí liberálové (FDP) se ziskem 10,6 procenta hlasů.

Výsledky voleb, v nichž hlasovalo kolem 76 procent oprávněných voličů, se budou zpřesňovat až do noci, na jejich trendu se však už pravděpodobně nic nezmění. První povolební analýzy ukazují, že AfD dokázala přebrat voliče všem ostatním parlamentním stranám. CDU/CSU přetáhla přes milion voličů. Podle téměř poloviny voličů AfD lépe než ostatní strany pochopila, že už se řada lidí necítí bezpečně.

Merkelová připustila, že si její strana přála lepší volební výsledek, zároveň podle ní ale dosáhla svých cílů, protože bude znovu nejsilnější frakcí v parlamentu, a může tak sestavit vládu. Proti vůli CDU/CSU nikdo vládu vytvořit nemůže, dodala politička, která odmítá možnost vytvoření menšinového kabinetu.

Už nyní je jasné, že součástí příští vlády nechce být sociální demokracie, která okamžitě po zveřejnění prvních odhadů oznámila, že odchází do opozice. V úvahu tak přichází v zásadě jen vytvoření poměrně nesourodé koalice CDU/CSU, svobodných demokratů a Zelených, která by se na spolkové úrovni objevila poprvé. Obě menší strany, jejichž programy jsou značně rozdílné, daly najevo ochotu jednat, čekají ale složité debaty.

Volební lídr protestní AfD Alexander Gauland se už nechal slyšet, že jeho strana novou vládu "požene" a "vezme si svou zemi zpátky". Jeho stranu, proti níž v Berlíně a Kolíně nad Rýnem demonstrují stovky lidí, tvrdě kritizovala židovská sdružení.

Na německé volby reagovala i řada zahraničních politiků. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani gratuloval Merkelové a vyjádřil se pro společnou reformu Evropy. Německé kancléřce blahopřál třeba také nizozemský premiér Mark Rutte. AfD se zase gratulace dočkala od šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penové, podle níž je výsledek protestní strany historický.

Za úžasný ho označil bývalý český prezident Václav Klaus, podle šéfa ANO Andreje Babiše je AfD faktickým vítězem voleb. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že Merkelová brzy sestaví stabilní vládu. Pokud se někdo raduje z volebních zisků AfD, nevidí si podle něj na špičku nosu.

Témata:  Německo volby v Německu Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

11. června 2025 11:15

Sexy celebrita na prahu padesátky: Když zestárnete, všechno se začne hroutit

Španělská herečka Elsa Pataky (48), známá svým vypracovaným tělem i energií, se před padesátkou otevřeně rozpovídala o stárnutí, tělesných změnách i o tom, proč bez činek a jógy už nedá ani ránu.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Rusům to nestačí. Požadují za ukrajinský útok na bombardéry tvrdší odvetu

Významní ruští propagandisté z tzv. Z-blogosféry, tedy prominentní proruští blogeři působící na Telegramu, ostře kritizují ruské ministerstvo obrany kvůli nočním úderům z 6. června, které Moskva prezentovala jako odplatu za mimořádně úspěšný ukrajinský útok na strategická letiště z 1. června. Podle těchto komentátorů ale šlo pouze o „rutinní“ bombardování, které ani zdaleka neodpovídá rozsahu škod způsobených operací „Pavučina“.