Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež šíří kacířské názory? Skupina konzervativních katolíků není spokojena

Papež František
Papež František
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Vatikán - Část skalních římskokatolických konzervativců se zlobí na papeže Františka. Obvinila jej ze šíření kacířských názorů a vyzvala ho k tomu, aby svá kontroverzní stanoviska odvolal.

Obvinění sedmi desítek signatářů se týká loňského dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky), který se stal od samého začátku předmětem kontroverzí například kvůli vstřícnějšímu postoji vůči rozvedeným.

Ve výzvě podepsané skupinou teologů a kněžích v srpnu, která se ale dostala mezi širší veřejnost až v těchto dnech, je papež podle agentury ANSA obviněn ze sedmi kacířských návrhů ohledně manželství, mravního života a přijetí svátosti". Tím František zapříčinil rozšíření kacířských názorů napříč římskokatolickou církví, uvádí se v pětadvacetistránkovém dokumentu. 

Signatáři dopisu, podle nichž jde o výzvu tohoto typu poprvé použitou od 14. století, požadují se "synovskou úctou, ale také naléhavě", aby papež svoje postoje veřejně odvolal. Nejde podle nich o přímé obvinění Františka z "hříchu kacířství", ale "o zdůraznění toho, jak je propagace některých herezí upřednostňována".

S obsahem Radostí lásky polemizovali již loni čtyři kardinálové, kteří veřejně vyzvali Františka, aby vyjasnil zejména ty části, které se týkají rozvedených osob. S pochybami se například ptali, zda se svatého přijímání skutečně mohou ve výjimečných případech zúčastnit i rozvedení, kteří znovu uzavřeli manželství.

Pod výzvou je například podpis bývalého prezidenta vatikánské banky Ettoreho Gottiho Tedeschiho. Na petiční stránce jsou podepsaní také dva Češi - Petr Dvořák z Filozofického ústavu české akademie věd a Lukáš Novák z Filozofické fakulty univerzity Karlovy.

"Je mi smutno, když pozoruji, jak někteří souvěrci u nás i ve světě včetně svěcených osob šíří nelibost vůči papeži Františkovi a obviňují ho dokonce z hereze. Jejich malost vítězí nad snahou pochopit Františkovo upřímné úsilí o církev otevřených dveří. Svědčí to o jejich touze zastavit čas a redukovat evangelium na etiku a právní normy," okomentoval kauzu na sociálních sítích česká biskup Václav Malý. 

Témata:  Papež František církev

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy