Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci nechtějí velkou koalici, bližší jim je "Jamajka"

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - 57 procent Němců by si dle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD přálo po volbách koalici konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených. Velkou koalici složenou z CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) jen 31 procent.

Takzvaná Jamajka, jak se spojení konzervativců, liberálů a ekologické strany přezdívá kvůli jejich barvám připomínajícím v trojkombinaci černo-žluto-zelenou jamajskou vlajku, je v tuto chvíli jedinou možností, kterou německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) k sestavení vlády má.

Pokračování dosavadní velké koalice totiž vyloučili sociální demokraté poté, co ve volbách s 20,5 procenta hlasů dosáhli nejhoršího výsledku od druhé světové války.

Spojení CDU/CSU, FDP a Zelených, které kvůli programovým rozdílům nemusí být vůbec jednoduché, ještě v den voleb považovalo za dobré nebo velmi dobré jen 23 procent dotázaných. Politická realita ale, zdá se, počet stoupenců Jamajky výrazně zvýšila.

Pokud by se jamajskou koalici nepodařilo vytvořit, přálo by si 65 procent dotázaných nové volby. Pro vznik menšinové vlády, která v Německu nemá žádnou tradici, by bylo jen 26 procent dotázaných. Merkelová takové úvahy také odmítla.

Témata:  Německo Křesťanskodemokratická konzervativní unie CDU/CSU volby v Německu

Související

Aktuálně se děje

21. května 2025 12:16

Vážná nehoda na železničním koridoru stála život člověka. Vlaky už zase jezdí

Vlaky na koridorové trati mezi Prahou a Pardubicemi zastavila srážka soupravy s osobou. O nehodě jsme informovali. Podle nejnovějších informací se jednalo o nehodu tragickou. Sražená osoba nepřežila. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump v Oválné pracovně šokoval prezidenta JAR. Pustil mu video s vymyšleným obviněním z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.