Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) trpí v důsledku bojů a dlouhodobého sucha v Jižním Súdánu a Somálsku nedostatkem jídla, vody nebo zdravotní péče více než 15 milionů dětí. Počet dětí, které hladovějí, se v posledních týdnech zvýšil také v Etiopii nebo Keni, uvádí organizace World Vision.

"Nacházíme se stále v nebezpečné zóně. Více než 800.000 dětí zůstává výrazně podvyživených a mohou hlady zemřít," řekl ředitel regionální pobočky World Vision ve východní Africe Christopher Hoffman. Humanitární pracovníci mají podle něj měsíce, možná týdny, na to, aby zabránili nejhoršímu.

Hladomor zasáhl tento rok některé části Jižního Súdánu, kam se podle OSN může letos ještě vrátit, a v ohrožení je i Somálsko. "Krize ohrožuje více než 24 milionů lidí (ve východní Africe), což je více než populace Berlína, Londýna, Chicaga a Bangkoku dohromady," uvedl Hoffman.

Sucho přinutilo v Somálsku v době mezi loňským listopadem a srpnem letošního roku více než 890.000 lidí opustit své domovy, dalších 160.000 uprchlo před násilím. Lidé, kteří byli násilím vysídleni, jsou přitom podle OSN nejvíce ohroženi.