Barcelona - Do sporného katalánského referenda zbývají pouze tři dny a sotva někdo zná odpověď na otázku, zda se hlasování vůbec uskuteční. Separatistická vláda v Barceloně se chystá plebiscit uspořádat navzdory hrozbám Madridu.
Umístit volební urny na území svých měst a obcí slíbilo přes 700 starostů, k nimž se po počátečním váhání přidala i starostka metropole Barcelony Ada Colauová.
Madrid posílil přítomnost španělských policistů v regionu na dvojnásobek a převzal kontrolu nad katalánským policejním sborem. Jeho členové podle listu El País dostali od španělského prokurátora příkaz v pátek odpoledne obsadit budovy škol a dalších veřejných institucí, aby tam znemožnili přístup členům volebních komisí. Šéf katalánské policie však reagoval slovy, že sbor je tu od toho, aby "zajišťoval práva obyvatel, nikoli je znemožňoval".
Policie dosud zabavila okolo deseti milionů vytištěných hlasovacích lístků a prokuratura vyslechla starosty podporující referendum, kterým hrozí obvinění z několika trestných činů.
Katalánský premiér Carles Puigdemont, jehož vláda prosadila v místním parlamentu zákon označovaný za katalánskou ústavu, který vstoupí v platnost v případě očekávaného příznivého výsledku referenda, slíbil uspořádat hlasování nehledě na jakékoli překážky.
Španělští politici v obavách z možných nepokojů vyzývají katalánské separatisty k rozvážnému přístupu, dá se však očekávat, že radikálové nenechají případnou policejní blokádu škol bez odezvy.
Pokud se referendum uskuteční, o jeho výsledku pochybuje ve Španělsku jen málokdo. Odpůrci nezávislosti se k urnám většinou nechystají, podobně jako v případě nezávazného referenda před třemi lety, kdy se pro odtržení vyslovily čtyři pětiny hlasujících.
Zatímco zastánci nezávislosti argumentují tím, že za současných podmínek nemá Katalánsko dostatečnou autonomii a spojení s Madridem je ekonomicky nevýhodné, odpůrci upozorňují na nejistotu kolem členství v Evropské unii, po němž Katálánsko silně touží.
Podle posledních průzkumů podporuje nezávislost na Madridu přibližně polovina Katalánců, zatímco ještě začátkem letošního roku měl mírně navrch tábor odpůrců odtržení. Experti dávají růst separatistických tendencí částečně za vinu tvrdému přístupu premiéra Mariana Rajoye, který odmítá jakékoli výzvy k dialogu.
Témata: Katalánsko, referendum, Španělsko
Související
25. července 2020 18:52
19. října 2019 18:04
16. října 2019 13:24
14. října 2019 15:06
18. srpna 2019 22:00
5. března 2019 11:16