Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katalánská krize je zpět. Lidé jsou naštvaní na Madrid, protesty sílí

Katalánsko, Barcelona /Španělsko/
Katalánsko, Barcelona /Španělsko/
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Při nepokojích v Katalánsku bylo od úterka zraněno 72 španělských a katalánských policistů a zadrženo bylo 51 lidí. Informovala o tom dnes španělská vláda. Od pondělí, kdy demonstrace po verdiktu soudu nad katalánskými separatistickými politiky vypukly, bylo zraněno také na 170 demonstrantů. Manifestace, které na některých místech přerostly v násilnosti, pokračují i dnes.

Španělský premiér Pedro Sánchez se dnes kvůli tomu sejde s lídry opozice. Do Barcelony se vydaly z pěti měst takzvané Pochody svobody, které omezují provoz na silnicích.

Manifestace, do nichž se zapojily desetitisíce lidí, přerostly v úterý večer a v noci v násilnosti zejména v Barceloně a Tarragoně, a to před budovami španělských úřadů. V Barceloně vyrostly večer na několika místech barikády, na nichž radikální skupiny zapalovaly pneumatiky. Ráno začalo odklízení ohořelých popelnic a dalších předmětů, které omezují provoz na některých ulicích v Barceloně.

Do Barcelony se ráno vydaly z pěti měst pochody, do nichž se chystají zapojit desetisíce lidí, na silnice i dálnice vyjely i traktory. Do jednoho z pochodů, který vyrazil z Girony, se podle policie už zapojilo na 10.000 lidí. Pochody, jichž se chystá účastnit i několik členů regionální vlády, mají dělat přestávky a skončit mají v pátek v Barceloně, kde se ten den chystá velká demonstrace. Na pátek také katalánské odbory vyhlásily v regionu stávku.

Násilí radikálních skupin z předchozích dvou dnů kritizovala španělská vláda a opozice, barcelonská starostka Ada Colauová, katalánská vláda i někteří z odsouzených a uvězněných katalánských politiků. Místopředseda regionální vlády Pere Aragonés ze separatistické strany ERC vyzval všechny v ulicích, aby přestali s násilnostmi, a varoval, že Madrid může dočasně převzít autonomii Katalánska, jako to se souhlasem horní komory španělského parlamentu udělala před dvěma lety předchozí španělská vláda. "Nedejme jim jako dárek 155ku," uvedl Aragonés s odkazem na příslušný článek ústavy, který převzetí autonomie umožňuje.

Na barcelonském letišti, jehož provoz v pondělí ochromily tisíce demonstrantů, byl v noci na dnešek podle místních médií klid.

Kvůli situaci v Katalánsku svolal dnes premiér Sánchez schůzky s lídry španělské opozice Pablem Casadem, Albertem Riverou a Pablem Iglesiasem. Už v úterý vláda uvedla, že je připravena přijmout "potřebná opatření", aby skončila "s násilím v ulicích, které chce zničit soužití v Katalánsku". Uvedla též, že "menšina chce vnutit násilí ulicím katalánských měst".

Pro nezávislost Katalánska, které patří k hospodářsky nejvyspělejším oblastem Španělska, je podle různých průzkumů zhruba polovina z jeho 7,5 milionu obyvatel. Ale i mezi odpůrci nezávislosti se objevují názory, že tresty vězení za uspořádání referenda, ač neústavního, nejsou adekvátní.

Podle deníku La Vanguardia je problém i v tom, že katalánská vláda neměla připravený žádný politický plán, jak na pondělní verdikt reagovat. Vyzvala jen k pokojné masové občanské neposlušnosti. Deník La Vangurdia dnes napsal, že radikální skupiny svým násilím připravují "terén" pro drastická opatření Madridu. Tím může být právě i dočasné převzetí autonomie, jemuž se dosud Sánchezova vláda bránila.

Témata:  Katalánsko Španělsko Barcelona Pedro Sánchez

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.