Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína v budoucnu omezí auta se spalovacími motory, teď stanovuje kvóty na ekologické vozy

Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Peking - Čína, která je největším automobilovým trhem na světě, chce výhledově úplně zakázat prodej automobilů s tradičními spalovacími motory. Prozatím stanovila jen kvóty na ekologické vozy.

V automobilkách, které vyrábějí osobní vozy v Číně, se od roku 2019 budou muset auta na elektrický nebo hybridní pohon podílet na ročních tržbách deseti procenty, od roku 2020 se kvóta zvýší na 12 procent.

Peking tak po stížnostech zahraničních výrobců plán upravil: škrtl z něho první rok, v němž se podle původních návrhů měly elektromobily a hybridní vozy podílet na celkovém prodeji automobilek osmi procenty.

Zákaz automobilů s tradičními spalovacími motory by Číně měl pomoci zlepšit kvalitu ovzduší a zvýšit konkurenceschopnost domácích automobilek na úroveň světových rivalů. Do roku 2025 by se elektromobily měly na prodejích osobních aut podílem minimálně pětinou.

Rozdíl v kvalitě mezi automobily domácí a zahraniční provenience v Číně se stále snižuje, podle studie konzultační firmy J.D. Power si čínské značky vedou o něco lépe než globální konkurence ve třech z osmi kvalitativních kategorií.

Témata:  Čína elektromobily automobilový průmysl

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.