Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína v budoucnu omezí auta se spalovacími motory, teď stanovuje kvóty na ekologické vozy

Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Peking - Čína, která je největším automobilovým trhem na světě, chce výhledově úplně zakázat prodej automobilů s tradičními spalovacími motory. Prozatím stanovila jen kvóty na ekologické vozy.

V automobilkách, které vyrábějí osobní vozy v Číně, se od roku 2019 budou muset auta na elektrický nebo hybridní pohon podílet na ročních tržbách deseti procenty, od roku 2020 se kvóta zvýší na 12 procent.

Peking tak po stížnostech zahraničních výrobců plán upravil: škrtl z něho první rok, v němž se podle původních návrhů měly elektromobily a hybridní vozy podílet na celkovém prodeji automobilek osmi procenty.

Zákaz automobilů s tradičními spalovacími motory by Číně měl pomoci zlepšit kvalitu ovzduší a zvýšit konkurenceschopnost domácích automobilek na úroveň světových rivalů. Do roku 2025 by se elektromobily měly na prodejích osobních aut podílem minimálně pětinou.

Rozdíl v kvalitě mezi automobily domácí a zahraniční provenience v Číně se stále snižuje, podle studie konzultační firmy J.D. Power si čínské značky vedou o něco lépe než globální konkurence ve třech z osmi kvalitativních kategorií.

Témata:  Čína elektromobily automobilový průmysl

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.