Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ztracený let MH370: Dozvíme se někdy pravdu o tom, co se stalo?

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines, zdroj: Montague Smith
Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines, zdroj: Montague Smith
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Kuala Lumpur/Perth - Tři a půl roků po zmizení Boeingu 777 malajsijských aerolinek se případ oficiálně zavírá, oznámil Australský úřad pro dopravu a bezpečnost. Ve finálním hlášení vyšetřovatelé vyjadřují lítost nad tím, že ani po takové době nemají potuchy, co se s letem, posádkou a cestujícími skutečně stalo.

Již v lednu 2017 odvolaly vlády Číny, Malajsie a Austrálie pátrání po zmizelém letu, čímž zklamala nejen rodiny cestujících. Nové informace a studie však vycházely ještě měsíce potom. Vědci například zveřejnili satelitní snímky údajných trosek, či upřesnili místo pravděpodobného dopadu letadla s s 239 pasažéry na palubě.

"Nedokážeme s jistotou určit důvod havárie, pokud nenalezneme ztracené letadlo," stojí v prohlášení. Podle nich je nepochopitelné, aby se v dobách moderní letecké dopravy beze stopy vytratil celý boeing. "Každý den využívá komerční letadla k přepravě přes 10 milionů pasažérů, přesto se jeden z větších letů odklonil, a my po více jak třech letech stále nevíme, co se stalo," poznamenali vyšetřovatelé.

Zpráva zveřejněná v úterý obsahuje podrobné informace po pátrání, kterého se zúčastnilo velký počet lodí i potápěčů. Australský úřad pro dopravu a bezpečnost tím oficiálně uzavírá případ jako nevyřešený. Let MH370 se ztratil 8. března 2014 na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu. Austrálie již dříve oznámila, že obnoví pátrání, pokud se objeví důvěryhodné důkazy o tom, kde by se mohl nacházet.

Témata:  zmizelý Boeing 777 letu MH370 Austrálie Malajsie Malaysia Airlines

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.