reklama

Uvedla to agentura Reuters na základě zprávy katalánského deníku La Vanguardia a vyjádření zdroje z katalánské vlády.

Premiér Carles Puigdemont je toho názoru, že výsledek nedělního referenda, jehož konání zakázal španělský ústavní soud, Katalánce opravňuje k vyhlášení samostatného státu. V chaotickém referendu se údajně pro odtržení vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent.

Poslanec Carlos Carrizosa ze strany Občané (Ciudadanos) deníku El País řekl, že před parlamentní debatou musí nejdříve předseda katalánské vlády seznámit zákonodárce s výsledky referenda. "Nemůžeme se vyjadřovat k něčemu, co pro nás neexistuje," uvedl Carrizosa.

Katalánské úřady sice výsledek po referendu oznámily, všechny hlasy z nedělního plebiscitu však ještě nebyly sečteny. "To se zřejmě stane ke konci týdne, když dorazí všechny hlasy ze zahraničí, tudíž budeme nejspíše jednat o víkendu nebo z kraje příštího týdne," řekl v úterý večer televizi BBC premiér Puigdemont.

Vzhledem k postoji Madridu by jednostranné vyhlášení nezávislosti nemělo žádné právní následky a s největší pravděpodobností by se nedočkalo mezinárodního uznání. Nejistá situace ve Španělsku již oslabila euro.

"Berlín sleduje vývoj velmi pozorně. Na stabilitě Španělska nám velmi záleží, proto je důležité... aby byly dodržovány zákony," řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Dodal, že "kancléřka Merkelová nemá v úmyslu zprostředkovávat vyjednávání" a že konflikt Madridu a Barcelony je "vnitřní záležitostí Španělska".

reklama