reklama

Nový plán postupu vůči Teheránu, který dal dohromady tým poradců vedený hlavním bezpečnostním poradcem Herbertem McMasterem, má Kongresu a evropským spojencům USA umožnit zesílení nátlaku na Teherán, aniž by jaderná dohoda padla.

O vztahu Spojených států k jaderné smlouvě, která znemožňuje Íránu rozvíjet vojenský jaderný program, rozhoduje americký prezident každých 90 dnů, kdy Kongres informuje o tom, zda Teherán dohodu dodržuje a zda není v rozporu se zájmy USA. Fakticky tak prodlužuje její platnost, což už se stalo v dubnu a v červenci. Další vyjádření se očekává příští týden.

Trump jadernou smlouvu tvrdě kritizuje a nejspíš její podporu příští týden odvolá, píše Politico. Kongres pak bude mít 60 dnů na to, aby sankce blokované smlouvou znovu obnovil. Bílým dům ale bude poslance přesvědčovat, aby sankce nezaváděli, a ponechali tak smlouvu de facto v platnosti. Místo toho chtějí USA zesilovat na Írán nátlak.

Jeho terčem se mají stát Íránem podporované milice a teroristické skupiny, včetně libanonského radikálního hnutí Hizballáh. Postižena má být i finanční podpora, kterou tyto skupiny využívají. Zvláštní pozornost chce Washington věnovat íránským revolučním gardám, které USA poprvé zařadí mezi teroristické organizace.

reklama