Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Starostka Barcelony je proti vyhlášení nezávislosti Katalánska, vyzývá k dialogu

Barcelona, Španělsko
Barcelona, Španělsko
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Barcelona - Oblíbená starostka Barcelony Ada Colauová se postavila proti snahám separatistického vedení Katalánska.

Katalánští odpůrci vyhlášení nezávislosti získali významnou spojenkyni. Levicová politička Colauová dnes prohlásila, že upřednostňuje jednání, ke kterému vyzvala předsedy španělské a katalánské vlády.

„Na základě výsledků (referenda) z 1. října nemůže být vyhlášena nezávislost," řekla médiím starostka, která v 1,6 milionové Barceloně umožnila uspořádat hlasování až po delším váhání.

Vybídla také místního premiéra Carlese Puigdemonta a předsedu centrální vlády Mariana Raojoy k věcnému jednání. „Žádám Rajoye a Puigdemonta, aby nepřijímali žádná další rozhodnutí, která by mohla podminovat prostor k dialogu. To bude ten nejodvážnější čin," řekla Colauová.

Rajoy, který pohrozil Katalánsku vážnými důsledky, pokud se jeho vedení rozhodne jednostranně vyhlásit samostatnost, by podle barcelonské starostky neměl brát regionu autonomii. Zároveň by také měl zrušit mimořádné policejní nasazení v Katalánsku, které se "potřebuje vrátit k normálu", dodala starostka.

Témata:  Katalánsko Barcelona referendum

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí příští týden: Denní teploty klesnou až na pět stupňů

Počasí bude i příští týden typicky podzimní bez větších výkyvů. Oproti končícímu týdnu ale denní maxima klesnou, a to místy až na 5 stupňů, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy