Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pěna do koupele se smrtícím metanolem se vrací do ruských obchodů, na Sibiři už zabila 80 lidí

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Pěna do koupele Bojaryšnik, která obsahuje metanol namísto lihu, se vrací na pulty ruských obchodů kvůli opomenutí úřadů prodloužit jeho zákaz. Po požití kosmetického přípravku přitom před časem na Sibiři zemřelo téměř 80 lidí.

Zákaz prodeje prostředků s obsahem více než 28 procent alkoholu zavedly úřady loni v prosinci poté, co si konzumace Bojaryšniku vyžádala v Irkutsku a okolí 77 životů, připomněl server Newsru.com. Dodal, že během následujícího čtvrtletí klesl počet otrav náhražkami lihovin v Rusku o čtvrtinu a počet smrtelných případů dokonce skoro na polovinu.

"Zrušili zákaz prodeje Bojaryšniku a podobného svinstva! Při této logice vláda příště povolí lidem přecházet na červenou," kritizoval postup úřadů starosta uralského Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman.

Chudším Rusům se nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupit lihoviny v obchodech, a tak pijou prostředky na mytí oken či dokonce brzdovou kapalinu.

Podle odhadů těmto náhražkám ve 145milionovém Rusku pravidelně holduje na 15 milionů lidí a jejich roční spotřeba se prý pohybuje v řádu až několika stovek milionů litrů.

Témata:  Rusko alkohol metylalkohol

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?