Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemanovy návrhy o Ukrajině a Krymu se Německu nelíbí

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Výroky českého prezidenta Miloše Zemana o Krymu a kompenzacích za něj zaznamenala i německá vláda a nepřímo je odmítla. Ruskem anektovaný poloostrov podle Berlína je a zůstává integrální součástí Ukrajiny.

"Postoj spolkové vlády se nemění," napsala dnes na dotaz k Zemanově návrhům mluvčí německé vlády. "Krym je a zůstává - podle jednomyslného názoru mezinárodního společenství - integrální součástí státního území Ukrajiny," doplnila.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes ve Štrasburku řekl, že "rozhodně odmítá" tvrzení o anexi Krymu jako o "hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za peníze nebo suroviny.

"Ukrajinská strana má samozřejmě plné právo vyjádřit své stanovisko. Názor pana prezidenta v žádném případě neznamená, že by ke kompenzaci mělo dojít proti vůli Ukrajiny ve stylu 'o nich bez nich'," sdělil dnes mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že pokud jde o samotný Krym, "jde samozřejmě o anexi".

Ministerstvo zahraničí dnes v tiskové zprávě uvedlo, že Česko odsuzuje anexi Krymu Ruskem a považuje ji za bezprecedentní narušení norem mezinárodního práva. Úřad také kritizoval Rusko za přístup ruských a krymských úřadů k příslušníkům menšiny krymských Tatarů a dalším ukrajinským občanům žijícím na poloostrově. O situaci na Krymu v úterý jednal náměstek ministra zahraničí Jakub Dürr s představitelem krymských Tatarů Refatem Čubarovem.

Témata:  Německo Miloš Zeman Krym

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.