Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemanovy návrhy o Ukrajině a Krymu se Německu nelíbí

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Výroky českého prezidenta Miloše Zemana o Krymu a kompenzacích za něj zaznamenala i německá vláda a nepřímo je odmítla. Ruskem anektovaný poloostrov podle Berlína je a zůstává integrální součástí Ukrajiny.

"Postoj spolkové vlády se nemění," napsala dnes na dotaz k Zemanově návrhům mluvčí německé vlády. "Krym je a zůstává - podle jednomyslného názoru mezinárodního společenství - integrální součástí státního území Ukrajiny," doplnila.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes ve Štrasburku řekl, že "rozhodně odmítá" tvrzení o anexi Krymu jako o "hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za peníze nebo suroviny.

"Ukrajinská strana má samozřejmě plné právo vyjádřit své stanovisko. Názor pana prezidenta v žádném případě neznamená, že by ke kompenzaci mělo dojít proti vůli Ukrajiny ve stylu 'o nich bez nich'," sdělil dnes mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že pokud jde o samotný Krym, "jde samozřejmě o anexi".

Ministerstvo zahraničí dnes v tiskové zprávě uvedlo, že Česko odsuzuje anexi Krymu Ruskem a považuje ji za bezprecedentní narušení norem mezinárodního práva. Úřad také kritizoval Rusko za přístup ruských a krymských úřadů k příslušníkům menšiny krymských Tatarů a dalším ukrajinským občanům žijícím na poloostrově. O situaci na Krymu v úterý jednal náměstek ministra zahraničí Jakub Dürr s představitelem krymských Tatarů Refatem Čubarovem.

Témata:  Německo Miloš Zeman Krym

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 17:37

Neznámý handicap Jiřího Bartošky (†78). Miroslav Donutil odhalil pravdu

Jiřího Bartošku si všichni budou pamatovat zejména jako skvělého herce a dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu. Bartoška ale také řadu let namlouval populární televizní cestopis. Navzdory špatné predispozici. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?