Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgičtí vojáci vykazují známky islamistické radikalizace

Belgie, Brusel
Belgie, Brusel
Foto: Pixabay

Brusel – Poté, co se ukázalo, že jeden z mužů, kteří se podíleli na teroristických útocích v Bruselu, dříve pracoval v Evropském parlamentu jako uklízeč, přichází další závažná informace. Podle belgických médií vykazuje několik desítek belgických vojáků známky islamistické radikalizace

Belgický server The Brussels Times s odkazem na list La Libre Belgique píše, že asi 60 belgických vojáků vykazuje známky radikalizace a jsou proto prošetřováni tamními zpravodajskými službami.

Informace vychází z písemného prohlášení tamního ministra obrany Stevena Vandeputa (Nová vlámská aliance), který tak reagoval na otázku vznesenou v belgickém parlamentu.

Vojenské zpravodajské služby hlídají „asi 60 členů obranných složek, kteří se chovají podezřele". Patří mezi ně 55 vojáků a 5 nižších důstojníků, „kteří byli označeni za radikální muslimy", uvedl Vandeput ve své odpovědi.

Tajné služby „ověřují, zda jsou myšlenky a chování personálu obrany v rozporu s armádními ideály nebo misemi", vysvětloval ministr. Dodal však také, že „svoboda vyznání je základním právem".

Až do teď však nebyl „žádný voják propuštěn kvůli islámského extremismu" a „všichni zainteresovaní vojáci zřejmě opustili nebo opustí armádu ze své vůle, nebo byli či budou propuštěni z jiných důvodů," dodal ministr.

Témata:  Belgie Armáda Belgie

Související

Aktuálně se děje

6. dubna 2026 11:35

Trumpovi na burzách nevěří, přesto panuje mírný optimismus

Akciové trhy v Asii dnes mírně rostou, zatímco ropa odmazává svůj předchozí dnešní cenový nárůst. Předchozí ztráty maže i zlato. To svědčí o tom, že burzy příliš nevěří tomu, že Spojené státy zítra skutečně podniknou fatální úder na Írán. Americký prezident Donald Trump o víkendu Teheránu nebývale ostře a expresivně pohrozil, že pokud nedojde k otevření Hormuzského průlivu, USA zničí i jeho klíčové cíle, včetně civilních, jako jsou elektrárny či mosty, a že v zemi „rozbombardují úplně všechno“. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy