Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouský kancléř chce kvůli jaderné elektrárně žalovat Maďarsko

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Vídeň - Rakouský kancléř Christian Kern chce žalovat Budapešť kvůli rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Nelíbí se mu rozhodnutí Evropské komise, podle níž je přípustné, aby dostavbu financoval maďarský stát.

"Dobudování jaderné elektrárny Paks striktně odmítám a to nikoli pouze z bezpečnostních důvodů. Také z hlediska energeticko-politického a hospodářského nedává rozšíření žádný smysl," prohlásil sociálnědemokratický předseda rakouské vlády.

Evropská komise se na začátku března usnesla, že Maďarsko smí dotovat dostavbu své jediné jaderné elektrárny Paks. Rakousko považuje tuto státní pomoc za nepřípustnou. Podle Vídně také poškozuje snahy o podporu obnovitelných energií.

Rozhodnutí Komise je již k dispozici on-line, ale dosud nebylo zveřejněno v úředním věstníku EU. Až se tak stane, Rakousko má dva měsíce na podání stížnosti u unijního soudu.

Rozšíření elektrárny Paks o další dva reaktory má uskutečnit ruský koncern Rosatom. Evropská komise loni v listopadu zastavila řízení proti Maďarsku kvůli jeho dohodě s Ruskem. Šetření komise zahájila předloni, neboť jí vadilo, že Budapešť zadala Rosatomu zakázku bez veřejné soutěže. Vláda v Budapešti pak prý ale poskytla řadu dodatečných informací, které pochybnosti komise rozptýlily.

Témata:  Rakousko Maďarsko jaderné elektrárny

Související

Aktuálně se děje

28. března 2026 21:46

27. března 2026 20:06

Laďka Něrgešová se ozvala. Lidem ozřejmila, jak probíhá její léčba

Česko drží palce Laďce Něrgešové, která se už skoro rok potýká s vážnými zdravotními problémy. Známá moderátorka otevřeně popsala, jak probíhá náročná léčba vážné nemoci. A vzkázala, že chce žít kvůli svým dětem. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy