reklama

V současnosti Ophelia dosahuje druhého z pěti stupňů síly hurikánů. Vítr, který ji provází, dosahuje rychlosti téměř 155 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ale Ophelia v pondělí a úterý zeslábne.

Varování úřady vydaly pro sedm z devíti Azorských ostrovů. Na některých místech by mohlo za hodinu spadnout až 40 milimetrů srážek a vítr by mohl dosáhnout rychlosti až 100 kilometrů v hodině, uvedli meteorologové.

Nejpostiženější budou ostrovy Sao Miguel a Santa Maria, které leží ve východní části souostroví. Ophelia se podle meteorologů Atlantikem přežene severovýchodním směrem ve vzdálenosti 150 kilometrů jižně od ostrova Santa Maria.

Po přechodu kolem Azorských ostrovů by se měl hurikán přesunout k Irsku. Ovlivnit by tak měl v následujících dnech i počasí na Britských ostrovech. Podle agentury AP se dá očekávat vítr o rychlosti až 80 kilometrů za hodinu s poryvy o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu.

Shodou okolností uplyne v pondělí 30 let od Velké bouře, která v roce 1987 zabila v Británii dvě desítky lidí a skácela odhadem na 15 milionů stromů, upozornila agentura AP.

reklama