reklama

Performer v prohlášení ke svému činu mimo jiné napsal, že bankéři podle něj "zaujali místo monarchů" a že obnova revoluční Francie odstartuje světový požár revolucí. Na místě zasahovali hasiči. Policie Pavlenského i jeho partnerku vzala do vazby.

Před pěti lety si Pavlenskij například zašil ústa, aby demonstroval svůj protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot, odsouzených za pobuřující koncert v moskevském kostele. V další prezentaci se v Petrohradu objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu.

Ve své vlasti je Pavlenskij stíhaný za sexuální napadení. Umělec a jeho přítelkyně, s níž má dvě děti, jakákoli obvinění odmítají a tvrdí, že jsou vykonstruovaná.

Loni v létě newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala Pavlenskému cenu Václava Havla pro kreativní disent. Pavlenskij totiž peněžní odměnu spojenou s oceněním hodlal věnovat na obhajobu záškodníků z ruského Dálného východu, odsouzených ruskou justicí za násilné zločiny.

reklama