reklama

Varování úřadů před radikalizací mladých lidí se v Rusku ve stále větší míře objevuje po březnových opozičních demonstracích, v nichž proti politice Kremlu demonstrovali lidé ve stovce ruských měst. Neobvykle velkou část demonstrantů tvořila mládež.

Děti podle Valulina nevědí, o jaké akce jde, a navštěvují je ze zvědavosti. "Rodiče a učitelé odpovídají nejen za vzdělání, ale i za výchovu," citoval ho moskevský rozhlas. Valulin dodal, že ministerstvo vnitra znepokojuje hlavně vysoký podíl mládeže na akcích, které úřady nepovolily.

Ruská média dnes přinesla zprávu z Chabarovska, kde ředitelka jisté střední školy žákům vyhrožovala za případnou účast na akcích opozice. Studenta, který spolupracoval s místním štábem opozičního vůdce Alexeje Navalného, varovala, že ho "udá tajné policii FSB".

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nejde zdaleka o ojedinělý případ. V Brjansku prý studenta, který vytvořil na sociální síti diskusní skupinu na podporu Navalného, odvedli rovnou ze třídy na policii. Mnohé školy zařadily do výuky mimořádné hodiny věnované "páté koloně" a "zrádcům".

reklama