reklama

Očekává se, že fáze předběžných rozhovorů bude trvat několik týdnů. Nesourodá koalice konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a levicových Zelených dosud na celoněmecké úrovni nikdy nevznikla.

Jednání deseti představitelů CDU/CSU a šesti politiků FDP by mělo trvat zhruba dvě hodiny. Odpolední a podvečerní schůzka se Zelenými má být o hodinu delší. Takzvané sondovací rozhovory budou pokračovat ve čtvrtek setkáním FDP a Zelených a konečně pátečním jednáním, kterému budou poprvé přítomny všechny strany společně.

Při těchto úvodních rozhovorech půjde podle pozorovatelů především o to, aby strany spíše než rozdíly hledaly shodu, a aby si vyjasnily, které oblasti a témata považují za prioritní.

Všechny strany možné vlády dávají dopředu najevo, že vyjednávání o nové koalici bude složité a že se může protáhnout i na několik měsíců. "Je nám jasné, že to nebudou jednoduché rozhovory," nechala se v týdnu slyšet Merkelová, která vládu sestavuje už počtvrté. Rozhovory neusnadní ani fakt, že žádný z politiků nemá s podobnou koalicí na celoněmecké úrovni zkušenosti.

Úspěšnému sestavení kabinetu na druhou stranu nahrává pragmatismus Merkelové i dalších zúčastněných politiků, zjevná připravenost svobodných demokratů i Zelených vstoupit do vlády i momentální absence jakékoliv jiné alternativy. Sociální demokraté (SPD) se po propadu v zářijových volbách rozhodli odejít do opozice, a žádná jiná realistická většina než vícečlenná koalice tak nyní ve Spolkovém sněmu není.

reklama