Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Převzetí autonomie Katalánska? Španělští politici se shodnou

Vlajky států
Vlajky států
Foto: INT

Barcelona – Španělští politici se neshodují v názoru na záměr španělské vlády omezit autonomii Katalánska. Část tvrdí, že je vláda v právu, protože musí respektovat ústavu. Podle jiných Madrid nemá právo ústavní článek o omezení autonomie aplikovat, protože Katalánsko nezávislost nevyhlásilo. Někteří politici navrhují jako nejlepší řešení předčasné volby v Katalánsku.

S prohlášením se dnes na vládu v Madridu obrátil baskický premiér Iňigo Urkullu, podle něhož Katalánsko nezávislost nevyhlásilo, a proto by neměl Madrid aplikovat článek 155. Ten umožňuje převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, když je tam porušována španělská ústava. Urkullu vyzval k uvolnění napětí a k dialogu.

Oznámení španělské vlády o záměru zahájit v sobotu kroky k převzetí autonomie Katalánska naopak hájil jeden z šéfů vládní Lidové strany (PP) Fernando Martínez-Maíllo. Podle něj španělská vláda už musí začít jednat. „Za aplikaci článku 155 je zodpovědný katalánský premiér (Carles) Puigdemont, pan (Oriol) Junqueras (místopředseda katalánské vlády) a spol. Vláda jen koná svou povinnost," prohlásil.

Avizovaný krok s výhradami podporují také opoziční socialisté (PSOE), kteří jsou druhou nejsilnější formací v Senátu, jenž musí případné omezení autonomie schválit. Podle tajemníka PSOE Josého Ábalose je potřeba přijmout „velmi, velmi omezená opatření" na „nejkratší možnou dobu", dokud se situace nevrátí k normálu. Třetí muž v hierarchii socialistů zároveň odmítl dialog nabízený katalánským premiérem Carlesem Puigdemontem, o územní celistvosti Španělska podle něj totiž nelze vyjednávat.

Proti omezení autonomie Katalánska se dnes vyjádřil šéf další španělské levicové strany Podemos Pablo Iglesias, který již poněkolikáté vyzval PSOE, aby s jeho stranou a menšími formacemi v parlamentu zformovala většinu a vedla zemi ke kompromisnějším vyjednáváním s katalánským vedením. „Nelíbí se nám vyhrožování nezávislostí, ale aplikace článku 155 je jen přilévání oleje do ohně," řekl dnes Iglesias.

Předseda liberální strany Ciudadanos Albert Rivera vyzval k vyhlášení předčasných voleb v Katalánsku. Řekl, že Rajoy nemá přistoupit na „vydírání" katalánského premiéra a má vyhlásit regionální volby. To by ale mohl udělat až po převzetí autonomie, nyní může volby do katalánského parlamentu vyhlásit jen tamní premiér.

Puigdemont dnes v dopise španělskému premiérovi opět vyzval Madrid k dialogu, zároveň ale pohrozil, že katalánský parlament vyhlásí nezávislost. Učiní tak podle Puigdemonta v případě, že španělská vláda bude bránit dialogu a bude pokračovat v "represích". V dopise Puigdemont mimo jiné připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne.

Katalánská krajně levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP) v reakci na dnešní oznámení španělské vlády vyzvala vládní koalici Společně pro ano (JXSí), aby svolala hlasování o nezávislosti na co nejbližší termín. Umírněnější separatisté z JXSí, jejichž menšinová vláda stojí na podpoře CUP, však podle listu La Vanguardia odmítli a hodlají počkat na sobotní rozhodnutí premiéra Rajoye.

Témata:  Španělsko Katalánsko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy