reklama

Prezidentské volby se v zemi budou konat příští rok v březnu, Putin je velkým favoritem, i když kandidaturu dosud neoznámil. Prezidentem by se stal už počtvrté.

O nejvyšší úřad se chce ucházet také ruská celebrita Ksenija Sobčaková, jejíž otec Anatolij Sobčak býval jedním z nejviditelnějších ruských reformních politiků. Bývalý petrohradský starosta byl svého času Putinovým mentorem, sám prezident se k sympatiím vůči němu dodnes hlásí.

Sobčakova pětatřicetiletá dcera, televizní moderátorka, módní návrhářka, herečka a kritička Kremlu, Putina o svém záměru kandidovat informovala předem.

Sama ve středu připustila, že při jedné z besed s prezidentem o svých plánech hovořila. Putin prý z jejích záměrů nebyl nadšen. Podle průzkumů veřejného mínění zná Sobčakovou 95 procent Rusů, ale 60 procent z nich si o ní nemyslí nic dobrého.

Kandidatura Sobčakové je podle některých komentátorů chytrým tahem Kremlu, který se snaží rozdělit síly opozice a zároveň nasazením atraktivní kandidátky k hlasování přitáhnout stále apatičtější voliče.

Vůdčí osobnost opozice Alexej Navalnyj prohlásil, že „Kreml potřebuje karikaturu liberálního kandidáta, protože mě k volbám pustit nechtějí". Protikorupční aktivista podle volební komise nemůže kandidovat, protože má záznam v trestním rejstříku.

reklama