reklama

Počet nelegálních migrantů klesá. Momentálně jich je okolo 2,6 milionu," řekl dnes náměstek ministra vnitra Alexandr Gorovoj ruským senátorům. Dodal, že úřady se snaží tento počet dále snížit, dvěma milionům cizinců kvůli porušování zákonů zakázaly vstup do země.

Od tragické srážky vlaku s kazašským autobusem plným Uzbeků počátkem měsíce u Vladimiru, při které přišlo 18 lidí o život, policie podle náměstka pečlivěji kontroluje vozidla přijíždějící z Kazachstánu. Jen během uplynulého týdne policisté zastavili tři desítky "technicky závadných" autobusů, převážejících do Ruska občany chudého Kyrgyzstánu.

V Rusku si hledají práci - ať legálně, anebo spíše načerno - zejména pracovníci z postsovětské Střední Asie, na jejichž výdělcích mnohdy závisejí celé rodiny. Platby, které tito zahraniční pracovníci posílají do vlasti, tvoří i významnou část hrubého domácího produktu.

Letos v dubnu šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov označil pracovní migranty z postsovětských států za hlavní zdroj pro verbování nových členů teroristických skupin. Loni bylo podle šéfa FSB v Rusku zmařeno šestnáct teroristických útoků, které připravovali přistěhovalci z postsovětských států, a tak je nutné v ruské migrační politice "zavést pořádek": posílit pohraniční kontroly i zvýšit odpovědnost osob, které migranty zaměstnávají a ubytovávají.

reklama