reklama

Vláda premiéra Mariana Rajoye se již koncem týdne chystá kvůli snahám katalánských separatistů o vyhlášení nezávislosti aktivovat článek 155 španělské ústavy, který umožňuje převzít vedení autonomní oblasti. Očekává se, že Senát, jehož souhlas je k uplatnění článku nutný, umožní Rajoyovi jednat.

"Vláda může poté dočasně jmenovat člověka, který by byl zodpovědný za vládu nad regionem, zatímco jeho současné vedení automaticky přijde o své funkce a platy," uvedla dnes vicepremiérka Soraya Sáenzová.

"Pokud ústava zbavuje funkcí Puigdemonta a jeho ministry, přijdou o ně automaticky. Jejich mandáty vyplývají z ústavy, nepocházejí od Boha," řekla Sáenzová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Onda Cero na otázku, zda se katalánské vedení může převzetí svých pravomocí nějak vzepřít.

Katalánští lídři, kteří tvrdě kritizují chystané omezení autonomie, mají podle ní právo přijít na páteční jednání Senátu a vysvětlit své postoje, případně se obrátit na ústavní soud. "Madrid však nepřistoupí na jednání, do kterých jdou separatisté s jedinou podmínkou, kterou je vyhlášení nezávislosti," dodala Sáenzová.

Puigdemont o víkendu prohlásil, že Madrid chystá nejhorší útok na katalánskou autonomii od dob diktatury generála Franciska Franka a chce Katalánce ponížit.

Mluvčí katalánské diplomacie Raül Romeva dnes v rozhovoru s BBC uvedl, že právo rozhodovat o své vládě mají pouze Katalánci a pokud EU dopustí opak, ztratí důvěryhodnost. "Jak se bude moci Evropská unie smířit s touto situací, pokud k ní dojde?" prohlásil Romeva.

reklama