Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jeruzalémě byl vydražen ručně psaný vzkaz od Einsteina, nový majitel za ni zaplatit miliony

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jeruzalém - Ručně psaná poznámka, kterou Albert Einstein obdaroval v roce 1922 hotelového poslíčka v Tokiu, byla v jeruzalémské aukční síni Winner's vydražena za 1,3 milionu dolarů (28,3 milionu Kč).

Do dražby dal poznámku poslíčkův synovec. Totožnost kupce zveřejněna nebyla.

Německý fyzik přednášel roku 1922 na několika konferencích v Japonsku, když bylo oznámeno, že se stane laureátem Nobelovy ceny za fyziku za rok 1921.

V hotelovém pokoji v Tokiu se pak Einstein snažil sepsat své pocity ze zprávy, když mu do pokoje přinesl balíček hotelový poslíček. Fyzik ale v tu chvíli u sebe neměl žádné drobné, a tak se rozhodl, že poslíčkovi alespoň napíše na památku vzkaz: "Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyne jen věčný nepokoj."

Témata:  Albert Einstein dražby Jeruzalém soudy

Související

Aktuálně se děje

8. února 2026 21:54

Jitka Boho prozradila, na čem se s Lukášem Langmajerem neshodli

Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ghislaine Maxwell

Epsteinova společnice Maxwellová odmítla vypovídat. Promluví, pokud ji Trump dá milost

Ghislaine Maxwellová, odsouzená společnice sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, v pondělí odmítla vypovídat před dozorčím výborem americké Sněmovny reprezentantů. Maxwellová se k výslechu připojila virtuálně z texaského vězení, kde si odpykává dvacetiletý trest za obchodování s lidmi. Navzdory očekávání zákonodárců však využila pátého dodatku americké ústavy, který jí dává právo nevypovídat, aby se vyhnula sebeobvinění.