Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadný dopis Alberta Einsteina. Věděl o holokaustu předem?

Albert Einstein, foto: Oren Jack Turner, Princeton, N.J.
Albert Einstein, foto: Oren Jack Turner, Princeton, N.J.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

V Jeruzalémě se bude příští týden dražit dosud neznámý dopis Alberta Einsteina z roku 1922. Světoznámý fyzik v něm své sestře Maje sděluje obavy o budoucnost Německa. Vyvolávací cena má být podle izraelských médií 12.000 dolarů (více než 274.000 Kč).

Einstein dopis napsal 12. srpna 1922, krátce po zavraždění svého přítele a bývalého německého ministra zahraničí Walthera Rathenaua. Fyzik se domníval, že i jeho život je v nebezpečí, a odjel z Berlína na sever Německa.

V dopise se Einstein zamýšlí nad rostoucím nacionalismem a antisemitismem v době, kdy nacisté ještě nebyli u moci. "Nikdo neví, kde jsem, jsem považován za pohřešovaného. Schyluje se tady k ekonomicky a politicky špatným časům, jsem rád, že mohu ode všeho odejít," stojí v dopise, který do aukce nabízí anonymní sběratel.

Aukce materiálu spojeného s nejvlivnějším vědcem 20. století v minulosti vynesly značnou sumu, uvádí list Haarec. Meron Eren z aukčního domu Kedem v rozhovoru s agenturou AP řekl, že dopis je dokladem toho, o čem Einstein přemýšlel v době, která předcházela nacistickému teroru. "Albertův vztah k Maje byl velmi blízký a mimořádný," řekl o sourozencích.

Dopis není opatřen zpáteční adresou, ale předpokládá se, že ho Einstein napsal za pobytu v Kielu, odkud se vydal do Asie. "Přes všechny ty antisemity mezi německými kolegy se mi vede dobře. Jsem tady stranou, chráněn od hluku a nepříjemných pocitů, vydělávám si nezávisle na státu, takže jsem opravdu svobodný. Stává se ze mne potulný kazatel, což je jednak příjemné, jednak nezbytné," stojí v dopise, v němž Einstein také píše, že v Itálii to není o moc lepší než v Německu.

Zeev Rosenkranz, který je zástupcem ředitele projektu spravujícího Einsteinův odkaz, řekl, že Einstein varoval před nacismem několikrát, avšak tento dopis ukazuje, v jakém duševním stavu se ocitl po Rathenauově smrti. Propadl panice a chtěl nejprve z Německa odejít. Nakonec ale názor změnil a vydal se do "domácího exilu".

Když se Hitler v roce 1933 stal kancléřem, Einstein odešel z Německa. Usadil se v USA, kde zůstal až do své smrti v roce 1955. O jeho odkaz se starají společně Hebrejská univerzita v Jeruzalémě a Kalifornský technologický institut.

Témata:  Albert Einstein Izrael dražby

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:13

Bizarní úraz. Veronice Žilkové se vymstilo pejskaření

Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.